Opinia niejasna w rozumieniu art. 201 k.p.k.
Opinia niepełna, niejasna, sprzeczna (dopuszczenie dowodu z opinii innych biegłych (art. 201 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Opinia niejasna to opinia, której sposób sformułowania nie pozwala na zrozumienie zawartych w niej wywodów, jeżeli nie jest jasne, jakie biegły w ogóle zajmuje stanowisko, poglądy biegłego są niespójne, a tezy wieloznaczne (por. postanowienie SN z dnia 27 września 2006 r., IV KK 330/06).
Postanowienie SN z dnia 16 października 2018 r., IV KK 419/18
Standard: 39352 (pełna treść orzeczenia)
Za opinię niejasną uznaje się opinię, której sformułowania nie pozwalają na zrozumienie wyrażonych w niej ocen i poglądów oraz sposobu dochodzenia do nich albo gdy posługuje się ona nielogicznymi argumentami. Opinia biegłego jest więc niejasna, np. gdy wnioski końcowe są nieścisłe lub łączą się z takimi zastrzeżeniami, że nie można wręcz ustalić ostatecznego poglądu biegłego, albo gdy jest ona niezrozumiała, gdyż nie jest jasne, jakie biegły w ogóle zajmuje stanowisko, ponieważ jego poglądy są niespójne, a tezy wieloznaczne.
Opinię można zaś uznać za wewnętrznie sprzeczną, gdy zawarte w niej wnioski są nielogiczne albo nie znajdują oparcia w przeprowadzonych przez biegłego badaniach bądź też budzą zastrzeżenia co do ich trafności w porównaniu z podanym w opinii materiałem badawczym, a także gdy w opinii podano kilka różnych, wzajemnie wykluczających się ocen i wniosków
Wyrok SA w Lublinie z dnia 25 października 2016 r., II AKa 252/16
Standard: 76439 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 39354
Standard: 39357