Cudza rzecz ruchoma jako przedmiot czynności wykonawczej przestępstwa kradzieży
Kradzież cudzej rzeczy
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przedmiotem wykonawczym kradzieży mienia ( art. 278 § 1 k.k.) jest cudza rzecz ruchoma, czyli rzecz, którą sprawca nie ma prawa rozporządzać i którą to obejmuje we władanie wbrew woli jej właściciela. Kradzież jest więc czynem, który z uwagi na zamiar sprawcy polega właśnie na trwałym pozbawieniu możliwości korzystania z własnej rzeczy przez pokrzywdzonego. Zabór jako znamię czasownikowe charakteryzuje się tym, że dochodzi do wyjęcia określonej rzeczy spod władztwa osoby uprawnionej bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, przy czym przedmiot musi wejść w posiadanie sprawcy. Jednocześnie znamię to jest zrealizowane tylko wtedy, gdy do objęcia rzeczy ruchomej doszło bez wiedzy i zgody osoby uprawnionej.
Wyrok SN z dnia 24 maja 2023 r., III KK 339/22
Standard: 77865 (pełna treść orzeczenia)
Przedmiotem wykonawczym kradzieży jest cudza rzecz ruchoma, czyli rzecz, którą sprawca nie ma prawa rozporządzać i którą to obejmuje we władanie wbrew woli jej właściciela lub innej uprawnionej osoby. Kradzież jest więc czynem, który z uwagi na zamiar sprawcy polega właśnie na trwałym pozbawieniu możliwości korzystania z własnej rzeczy przez pokrzywdzonego. Nie ma tu znaczenia, czy sprawca zaboru na trwałe włączy do swego majątku przedmiot czynu, czy też w krótkim czasie po zaborze dokona zbycia rzeczy skradzionej.
Dokonanie zaboru poprzedza czynność związaną z wyjęciem rzeczy spod władania uprawnionej osoby. Jest to ważny element kradzieży, gdyż zabranie cudzej rzeczy, którą w danej chwili uprawniony nie władał, bo ją wcześniej np. zgubił, wyklucza uznanie danego zachowania jako zabór – w tym wypadku późniejsze postępowanie sprawcy z cudzą rzeczą jak ze swoją własną, będzie oceniane jako przywłaszczenie.
Pozostawienie cudzej rzeczy na chwilę bez bezpośredniego nadzoru, opieki (np. rower zostawiony na chwilę pod sklepem) nie oznacza utraty możliwości władania nią przez podmiot uprawniony.
Analogicznie będziemy traktować sytuację, w której uprawniony do władania rzeczą zostawia ją przez zapomnienie bez opieki, ale w krótkim czasie jest w stanie odzyskać władztwo nad pozostawioną rzeczą.
Wyrok SR dla m.st. Warszawy z dnia 22 marca 2017 r., IV K 910/16
Standard: 39328 (pełna treść orzeczenia)
Pojęcie „cudzej rzeczy ruchomej”, o której mowa w art. 278 § 1 k.k., obejmuje gaz jako wydzielony nośnik energii, będący przedmiotem czynności wykonawczej. Zabór w celu przywłaszczenia nośnika energii wyodrębnionego w rzecz ruchomą (art. 278 § 1 k.k.) wyłącza możliwość kwalifikowania takiego zachowania jako kradzieży energii (art. 278 § 5 k.k.).
Wyrok SN z dnia 22 października 2013 r., V KK 233/13
Standard: 41772 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 43327 (pełna treść orzeczenia)