Opinie biegłych w postępowaniu w sprawach określonych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego
Odpowiednie stosowanie przepisów k.p.c. w postępowaniu przed sądem opiekuńczym (art. 42 u.o.z.p.) Zasięgnięcie opinii biegłych (art. 278 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W sprawach określonych w art. 29 u.o.z.p. orzeka sąd opiekuńczy stosując odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, ze zmianami wynikającymi z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art. 42). Sąd w tym postępowaniu jest zobowiązany przepisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego do uzyskania opinii co najmniej jednego lekarza psychiatry. Przepisy dopuszczają także możliwość uzyskania opinii pochodzącej od kilku lekarzy psychiatrów, a zatem więcej niż dwóch.
Obowiązkiem biegłego jest ustalenie, czy i na jakie schorzenia psychiczne cierpi uczestnik, jaki jest sposób ich leczenia, szczególnie w szpitalu psychiatrycznym, oraz czy i dlaczego brak takiego leczenia spowoduje znaczne pogorszenie stanu jego zdrowia.
Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2020 r., II CSK 207/20
Standard: 48791 (pełna treść orzeczenia)
O potrzebie przymusowego umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym orzeka sąd a nie biegły, wobec czego sąd musi dysponować nie tylko stanowiskiem biegłego, lecz także zapoznać się z przesłankami jego rozumowania, a więc z charakterystyką zdiagnozowanej jednostki chorobowej, jej przebiegiem, sposobami leczenia oraz prognozami co do skutków zaniechania tego leczenia, konfrontując przesłanki ocen biegłego z faktami ustalonymi na podstawie innych dowodów przeprowadzonych w sprawie.
Postanowienie SN z dnia 6 sierpnia 2014 r., V CSK 145/14
Standard: 65649 (pełna treść orzeczenia)