Nazwisko po rozwodzie (art. 59 k.r.o.)
Rozwód (art. 56 – 61 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Oświadczenie małżonka rozwiedzionego o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa musi być złożone osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (art. 59 K.r.o.).
Z regulacji tej wynika bowiem, że czynności zainteresowanego małżonka, które muszą być podjęte dla spowodowania zmiany nazwiska, zostały określone w sposób wskazujący na osobiste działanie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Chodzi tu o wypadek zmiany nazwiska, ściśle związany z ustaniem małżeństwa. Jest to szczególna procedura umożliwiająca restytucję tego stanu rzeczy, który istniał - w zakresie nazwiska - przed zawarciem małżeństwa. Zgodnie z art. 25 k.r. i o. małżonkowie mogą przy zawarciu małżeństwa w określony sposób zmienić swoje dotychczasowe nazwisko i tak ustalone nowe nazwisko podlega na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego [art. 90 ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego] wpisaniu do aktu małżeństwa. Z kolei po ustaniu małżeństwa na skutek orzeczonego rozwodu ustawodawca przewidział ściśle sformalizowaną i połączoną z prowadzeniem czynności stanu cywilnego, procedurę umożliwiającą małżonkowi rozwiedzionemu powrót do poprzedniego nazwiska. Jest to procedura swoista zmiany nazwiska w porównaniu z ogólnymi regułami, które w sprawie zmiany nazwiska zostały określone w ustawie z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk [Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska].
Zgodnie z art. 59 k.r. i o. w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Ma to więc być "oświadczenie" którego elementem formalnym jest złożenie go przed określonym organem.
Ustawodawca w art. 59 k.r. i o. zamieścił wymaganie, ażeby oświadczenie, o którym mowa zostało złożone "przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego", a więc nie chodzi tu o sytuacje, w których wystarcza złożenie określonego dokumentu "do" określonego organu.
W obrębie prawa rodzinnego przewidziane zostały szczególne uprawnienia ustawowe, np. w art. 6 k.r. i o., do złożenia określonego oświadczenia przez pełnomocnika. Natomiast konsekwentnie takiego upoważnienia nie przewiduje regulacja procedury powrotu do poprzedniego nazwiska małżonka rozwiedzionego.
Wyrok SN z dnia 21 marca 1996 r., III ARN 78/95
Standard: 39073 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 59 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. nr 9 poz. 59 ze zm./ nie wymaga, aby oświadczenie rozwiedzionego małżonka o powrocie do nazwiska, noszonego przed zawarciem małżeństwa, miało być przez niego złożone przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego osobiście.
Oświadczenie rozwiedzionego małżonka o powrocie do nazwiska, noszonego przed zawarciem małżeństwa, sporządzone w formie pisemnej i nie budzące wątpliwości co do autentyczności podpisu, przedstawione Kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego przez umocowanego pełnomocnika w terminie trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie odpowiada warunkom czynności rejestracji stanu cywilnego,
Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 1995 r., SA/Wr 2227/94
Standard: 79944 (pełna treść orzeczenia)