Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązki dozorcy (art. 856 k.p.c.)

Oddanie ruchomości w dozór (art. 855 – 863 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przy ocenie prawidłowości wykonania obowiązków dozorcy stosuje się przepisy materialnego prawa cywilnego, tak jak gdyby dozorca był zobowiązany na podstawie umowy (por. wyrok SN z dnia 26 kwietnia 1966r., I CR 312/63).

Do stosunków między stronami postępowania egzekucyjnego a dozorcą stosuje się odpowiednio przepisy o umowie przechowania. Dozorca musi w taki sposób dozorować rzecz, aby oddać ją w stanie niepogorszonym. W tym zakresie mają odpowiednie zastosowanie przepisy o przechowaniu (art. 835 i n. k.c.).

Za swoje działania lub zaniechania, zważywszy, że znajdują tu odpowiednie zastosowanie przepisy regulujące umowę przechowania, dozorca odpowiada na podstawie art. 471 k.c.

Stopień wymaganej od dozorcy staranności ocenia się na podstawie art. 355 k.c. Jeżeli dozorca dochował wymaganej od niego staranności, jest wolny od odpowiedzialności za utratę wartości przez rzecz, jej pogorszenie, uszkodzenie, zniszczenie

Wyrok SR w Gdyni z dnia 6 marca 2018 r., I C 1660/16

Standard: 38935 (pełna treść orzeczenia)

W art. 856 k.p.c. ustawodawca dookreślił obowiązki dozorcy. Pierwszy z nich polega na przechowaniu oddanych pod dozór ruchomości z taką starannością, aby nie straciły na wartości, i oddaniu ich na wezwanie komornika lub stosownie do orzeczenia sądu albo na zgodne wezwanie obu stron. Drugi obowiązek, wskazany w art. 856 § 2 k.p.c., dotyczy zawiadomienia komornika o zamierzonej zmianie miejsca przechowania ruchomości.

Dozorca ponosi odpowiedzialność za niezachowanie należytej staranności, w sytuacji gdy ruchomość, będąca pod jego nadzorem, uległa pogorszeniu, uszkodzeniu, zniszczeniu lub zaginięciu (art. 857 k.p.c.).

Na podstawie art. 858 k.p.c. dozorca może żądać zwrotu wydatków związanych z przechowywaniem oraz wynagrodzenia za dozór odpowiednio do poniesionych trudów.

Stopień wymaganej od dozorcy staranności przy przechowywaniu ruchomości należy ustalać, stosując art. 355 k.c. Podmiot ten jest więc zobowiązany do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju.

Dla określenia zakresu staranności istotne znaczenie ma rodzaj zajętych ruchomości, występujące ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy oraz posiadane przez dozorcę kwalifikacje. Jeżeli dozór powierzono osobie, która świadczy usługi polegające na przechowaniu rzeczy w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, wymaganą staranność należy określać przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.

Przy ocenie prawidłowości wykonania obowiązków dozorcy stosuje się przepisy materialnego prawa cywilnego, tak jak gdyby dozorca był zobowiązany na podstawie umowy (por. wyrok SN z dnia 26 kwietnia 1966 r., I CR 312/63).

Postanowienie SO w Suwałkach z dnia 29 listopada 2016 r., I Ca 468/16

Standard: 38936 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38934

Komentarz składa z 614 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38933

Komentarz składa z 216 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39964

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.