Zajęcie rzeczy na rzecz kolejnego wierzyciela (art. 851 k.p.c.)
Egzekucja z ruchomości (art. 844 - 879[11] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 851 k.p.c. znajduje zastosowanie zastosowanie w sytuacji, gdy przeciwko jednemu dłużnikowi prowadzona jest egzekucja przez kilku wierzycieli lub tego samego wierzyciela na podstawie tytułu wykonawczego innego niż ten, na podstawie którego dokonano pierwszego zajęcia. W takich sytuacjach egzekucja może zostać skierowania do już wcześniej zajętych ruchomości. Dokonuje się jednak ponownego zajęcia ruchomości na rzecz kolejnych wierzycieli. Jedynie forma kolejnego zajęcia ma charakter uproszczony.
Skutki zajęcia następują w stosunku do kolejnego wierzyciela dopiero po wykonaniu czynności opisanych w art. 851 k.p.c.
W przypadku gdy kilku wierzycieli prowadzących egzekucję z tej samej rzeczy może nie uzyskać pełnego zaspokojenia konieczne będzie sporządzenie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji (art. 1023 k.p.c. i n.), ale nie skutkuje to jednak połączeniem egzekucji w jedno postępowanie, na co wskazuje tryb egzekucji z ruchomości.
Wyrok SO w Łomży z dnia 10 listopada 2016 r., I Ca 337/16
Standard: 38913 (pełna treść orzeczenia)
W wypadku, gdy do tej samej rzeczy zostanie skierowana egzekucja na wniosek kilku wierzycieli prowadzących egzekucje w oparciu o różne tytuły wykonawcze w odrębnych sprawach każdy z wierzycieli zajmuje w swojej własnej sprawie toczącej się w postępowaniu egzekucyjnym samodzielną pozycję procesową. Nie wyklucza to odmiennej oceny w przypadku wierzycieli prowadzących egzekucję na podstawie tego samego tytułu wykonawczego. Więź prawna i faktyczna między takimi wierzycielami jest silniejsza.
Przepisy postępowania cywilnego nie kreują między wierzycielami prowadzącymi egzekucję na podstawie różnych tytułów wykonawczych, ale z tego samego składnika majątku dłużnika, żadnej szczególnej więzi prawnej.
Zgodnie z art. 851 k.p.c. jeżeli zajęte już ruchomości mają być zajęte na zaspokojenie innej jeszcze wierzytelności, komornik dokona nowego zajęcia przez zaznaczenie go w protokole pierwszego zajęcia. Wierzyciel może żądać, aby komornik sprawdził ruchomości, zajęte na podstawie protokołu; sprawdzenie to komornik stwierdzi w tym protokole. Przepis ten wprowadza jedynie uproszczoną formę zajęcia rzeczy na rzecz kolejnego wierzyciela, eliminując konieczność ponownego sporządzania protokołu zajęcia.
Skutki zajęcia, w szczególności przewidziane w art. 848 k.p.c., następują w stosunku do kolejnego wierzyciela dopiero po wykonaniu czynności opisanych w art. 851 k.p.c.
Kilku wierzycieli prowadzących egzekucję z tej samej rzeczy może nie uzyskać pełnego zaspokojenia, ponieważ suma uzyskana ze sprzedaży ruchomości nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich wierzytelności. W takim wypadku konieczne będzie sporządzenie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji (art. 1023 k.p.c. i n.). Jednak w planie podziału dochodzi do zaspokojenia indywidualnych interesów wierzycieli w granicach limitowanych sumą uzyskaną ze sprzedaży rzecz, określonych w szczególności w art. 1025 – 1026 k.p.c.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 27 lutego 2015 r., VI ACa 645/14
Standard: 38898 (pełna treść orzeczenia)