Wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia (art. 847 § 1 k.p.c.)
Egzekucja z ruchomości (art. 844 - 879[11] k.p.c.)
Czynność, jaką jest protokół zajęcia, ma charakter czynności konstytutywnej. Do zajęcia ruchomości dochodzi z chwilą podpisania protokołu przez komornika.
Wezwanie transportu celem wywiezienia ruchomości jeszcze przed zakończeniem czynności zajęcia tj. przed sporządzeniem protokołu z zajęcia (art. 847 k.p.c.) i bez wydania postanowienia w przedmiocie zmiany dozorcy należy uznać za działanie niezgodne z prawem i zmierzające do wywołania skutku nieprzewidzianego przepisami regulującymi postępowanie zabezpieczające.
Wyrok SO w Łodzi z dnia 20 kwietnia 2018 r., III Ca 199/18
Standard: 38906 (pełna treść orzeczenia)
Co do zasady dokonanie zajęcia ruchomości następuje przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia zgodnie z przepisem art. 847 § 1 k.p.c.
Spisanie protokołu ma znaczenie konstytutywne, przy czym zgodnie z art. 854 k.p.c. na każdej zajętej ruchomości komornik obowiązany umieścić znak ujawniający na zewnątrz jej zajęcie, a jeśli nie jest to możliwe ujawnić je w inny sposób.
Oznakowanie ruchomości polega zwykle na umieszczeniu na niej kartki z pieczęcią komornika. Oznakowanie ma znaczenie deklaratywne. Brak znaku lub oznakowanie zajętej rzeczy nie powodują nieważności zajęcia. Czynność ta jest bowiem dokonana w chwili sporządzenia protokołu.
Wyrok SO w Szczecinie z dnia 19 listopada 2013 r., II Ca 357/13
Standard: 38895 (pełna treść orzeczenia)