Interes prawny w zaskarżeniu korzystnego orzeczenia

Legitymacja do wniesienia odwołania; gravamen; interes prawny w zaskarżeniu orzeczenia

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Co do zasady dopuszczalne jest zaskarżenie orzeczenia korzystnego dla skarżącego pod warunkiem wykazania przez niego tzw. gravamen. 

Pojęcie powyższe, w skrócie i nieprawidłowo definiowane jako „interes prawny w zaskarżeniu” w istocie oznacza niezgodność orzeczenia z żądaniem, wnioskiem lub zarzutem strony zgłoszonym w toku procesu bądź uprawnienie strony do uzyskania orzeczenia wydanego w postępowaniu ważnym, które nie może być wzruszone w drodze skargi o wznowienie postępowania. Inaczej rzecz ujmując stanowi on przesłankę interesu zaskarżenia orzeczenia o charakterze formalnym. Judykatura zgodnie przyjmuje węższe rozumienie interesu, jako pokrzywdzenia polegającego na niekorzystnej dla strony różnicy między zgłoszonym żądaniem albo zakresem podjętej obrony a rozstrzygnięciem zawartym w sentencji zaskarżonego orzeczenia, wynikającej z porównania ich zakresu. Brak tak rozumianego interesu prawnego prowadzi do odrzucenia środka odwoławczego (por. uchwała SN (7) SN z dnia 15 maja 2014 r., III CZP 88/13).

Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2019 r., IV CZ 84/18

Standard: 66285 (pełna treść orzeczenia)

Dopuszczalne jest zaskarżenie sentencji korzystnego dla skarżącego orzeczenia ze względu na przyjęte przez sąd podstawy rozstrzygnięcia, ale także i w tym przypadku przesłanką dopuszczalności środka odwoławczego jest wykazanie pokrzywdzenia rozstrzygnięciem.

Postanowienie SN z dnia 9 stycznia 2019 r., I CZ 112/18

Standard: 66269 (pełna treść orzeczenia)

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku i przedmiotu zapisu windykacyjnego uczestnik może mieć interes prawny w zaskarżeniu orzeczenia co do istoty sprawy także w razie uwzględnienia żądania w całości.

Postanowienie SN z dnia 14 czerwca 2013 r., V CZ 115/12

Standard: 68412 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69426 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 259 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38820 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.