Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Cele Funduszu; kompensacyjny charakter wypłacanych świadczeń (art. 1 UFG i PBUK)

Przepisy ogólne (art. 1 - 22a UFG i PBUK)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wprowadzenie ubezpieczenia obowiązkowego - bez powołania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego -uniemożliwiłoby osiągnięcie założonego przez ustawodawcę celu w postaci skutecznej ochrony osób poszkodowanych. Poszkodowany musi mieć możliwość niezawodnego uzyskania świadczenia, gdy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności np. z powodu niezawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia; w wypadku, gdy zawodzi system ubezpieczeń, zwłaszcza kontrola, czy zawarto umowę ubezpieczenia, Ubezpieczający Fundusz Gwarancyjny zastępuje ubezpieczyciela i spełnia świadczenie na rzecz poszkodowanego według zasad, którymi kierowałby się ubezpieczyciel.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, realizując wymagania prawa wspólnotowego, dla ochrony poszkodowanych, a nie sprawców szkody.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest dopełnieniem systemu ubezpieczeń obowiązkowych, zapewniającym ochronę wtedy, gdy nie udziela jej ubezpieczyciel. Jest tak zwłaszcza w sytuacji, w której naruszono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma zapewniać w takich wypadkach poszkodowanym otrzymanie takiej ochrony prawnej, jakiej udzieliłby im ubezpieczyciel i zagwarantować efektywne dochodzenie przysługujących im roszczeń. Ze względu na tę jego funkcję nie należy wykładać dotyczących go przepisów w sposób osłabiający przewidzianą w nich ochronę prawną.

Uchwała SN z dnia 16 lutego 2017 r., III CZP 103/16

Standard: 44463 (pełna treść orzeczenia)

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powołany został celem wdrożenia do prawa polskiego postanowień kolejnych tzw. komunikacyjnych dyrektyw Wspólnoty Europejskiej: 84/5/EWG z dnia 30 grudnia 1983 r., 92/49/EWG z dnia 18 lipca 1992 r. i 2000/26/WE z dnia 16 maja 2000r., przewidujących obowiązek utworzenia przez państwa członkowskie specjalnej instytucji zobowiązanej do wypłaty odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez pojazdy nieubezpieczone lub niezidentyfikowane.

Wyrok SN z dnia 16 grudnia 2015 r., IV CSK 96/15

Standard: 44465 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 279 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38628

Komentarz składa z 212 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38633

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.