Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Charakterystyka umowy ubezpieczenia

Umowa ubezpieczenia (art. 805 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Umowa ubezpieczenia należy do umów kauzalnych (przyczynowych), ważność jej zależy od istnienia odpowiedniej podstawy świadczeń nią określonych. Ubezpieczający w zamian za opłaconą składkę uzyskuje od ubezpieczyciela ochronę przed wystąpieniem określonego wypadku (causa obligandi vel aquirendi), natomiast ubezpieczyciel spełnia świadczenie, w celu zwolnienia się z ciążącego na nim zobowiązania (causa solvendi).

Wyrok SA w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2017 r., VI ACa 232/16

Standard: 38617 (pełna treść orzeczenia)

Elementami przedmiotowo istotnymi umowy ubezpieczenia jest z jednej strony zobowiązanie do spełnienia określonego świadczenia przez ubezpieczyciela w razie zajścia określonego w umowie wypadku, z drugiej zaś strony zobowiązanie do zapłaty składki przez ubezpieczającego. Umowa ubezpieczenia określana jest powszechnie jako umowa najwyższego zaufania, od stron umowy wymaga się przede wszystkim szczególnej lojalności i zaufania w wykonywaniu zawartej umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel, dokonując oceny ryzyka (co ma wpływ na samo zawarcie umowy, a następnie na wysokość składki ubezpieczeniowej), opiera się w głównej mierze na informacjach dostarczonych przez ubezpieczającego. Z tego też względu konsekwencje nadużycia takiego zaufania mogą być szczególnie dotkliwe, w postaci nieważności umowy lub zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności.

Świadczeniem zasadniczym ubezpieczyciela jest udzielanie ochrony ubezpieczającemu poprzez ponoszenie ryzyka zajścia wypadku ubezpieczeniowego. Konsekwencją powyższego może być konieczność spełnienia określonych czynności na rzecz ubezpieczonego, poprzez na przykład wypłatę określonej sumy pieniężnej. Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 805 § 2 k.c. świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie: przy ubezpieczeniu majątkowym - określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 28 listopada 2014 r., X GC 625/13

Standard: 38636 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 147 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38659

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38747

Komentarz składa z 209 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71298

Komentarz składa z 150 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38681

Komentarz składa z 118 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38729

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38808

Komentarz składa z 123 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38672

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73998

Komentarz składa z 79 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76528

Komentarz składa z 176 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38816

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.