Odpowiedzialność osób, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne (art. 1034[2] k.c.)
Odpowiedzialność za długi spadkowe (art. 1030 – 1034[3] k.c.)
Zapisobierca windykacyjny co do zasady odpowiada za długi spadkowe wspólnie ze spadkobiercami, na zasadach przewidzianych w art. 10341 – 10343 k.c. (do chwili działu spadku – solidarnie ze spadkobiercą, z możliwością wystąpienia z roszczeniem regresowym do spadkobiercy, na podstawie art. 10341 par. 2 k.c. po dziale spadku – proporcjonalnie do uzyskanego przysporzenia). W literaturze pojawił się także pogląd, że za długi związane z przedmiotem zapisu windykacyjnego powstałe już po otwarciu spadku odpowiada wyłącznie zapisobierca windykacyjny (A. K. (red.), E. N.:Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Spadki, Komentarz do art. 10341 k.c.).
Jak wynika jednakże z treści art. 10343 KC, odpowiedzialność osoby, na rzecz której został uczyniony zapis windykacyjny za długi spadkowe jest ograniczona do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego według stanu i cen z chwili otwarcia spadku (także jeśli przedmiot ten następnie zostanie zniszczony lub zużyty).
Zapisobierca odpowiada całym swoim majątkiem, a nie tylko przedmiotem zapisu windykacyjnego, jednakże odpowiedzialność ta kształtuje się w granicach, które wyznacza wartość otrzymanego przysporzenia. Ograniczenie to działa od chwili otwarcia spadku.
W ocenie Sądu, ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe zapisobiercy windykacyjnego wynika zatem wprost z ustawy.
Nie zmienia to faktu, że zapisobierca windykacyjny może być zainteresowany sporządzeniem i treścią wykazu lub spisu inwentarza, zwłaszcza w przypadku konieczności dokonania dalszych rozliczeń ze spadkobiercą.
Postanowienie SR w Olsztynie z dnia 14 czerwca 2017 r., X Ns 1762/16
Standard: 38597 (pełna treść orzeczenia)