Wypowiedzenie udziału przez wspólnika
Wystąpienie wspólnika przez wypowiedzenie udziału (art. 869 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W myśl treści przepisu art. 869 k.c. wspólnik spółki cywilnej może z niej wystąpić wypowiadając swój udział. Na skutek wypowiedzenia udziału wspólnik, z mocy prawa, traci uprawnienia do wspólnego majątku, który staje się współwłasnością łączną wspólników pozostałych w spółce. Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej przez wspólnika wiąże się z obowiązkiem rozliczenia jego praw majątkowych stsownie do zasad przewidzianych w art. 871 § 1 k.c.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 14 marca 2017 r., I ACa 376/16
Standard: 38528 (pełna treść orzeczenia)
Wypowiedzenie jest czynnością prawną jednostronną, której skutkiem jest wygaśnięcie stosunku prawnego o charakterze zobowiązaniowym. Dokonywane jest w drodze oświadczenia woli strony i powoduje rozwiązanie umowy ze skutkiem na przyszłość (ex nunc).
Wystąpienie ze spółki cywilnej przewidziane w art. 869 kc jako wypowiedzenie stanowi typowy sposób rozwiązania – z woli jednej ze stron – stosunku prawnego o charakterze ciągłym. Prawo wypowiedzenia udziału w spółce cywilnej przysługuje każdemu wspólnikowi. Skutkiem takiego wypowiedzenia nie jest rozwiązanie umowy spółki lecz jedynie wygaśnięcie stosunku prawnego spółki wobec wypowiadającego wspólnika. Spółka w zmniejszonym składzie osobowym trwa nadal.
W normie art. 869 kc ustawodawca posługuje się pojęciem „wypowiedzenia udziału”, a wspólnik występuje ze spółki wypowiadając swój udział. Pojęcie „udział” należy przy tym rozumieć i jako status strony stosunku prawnego spółki jak też jako pochodny wobec niego udział we wspólnym majątku, który i tak nie jest określony.
Zgodnie z § 1 art. 869 kc normującym „zwyczajne” wypowiedzenie może ono nastąpić, gdy spółka została zawarta na czas nieoznaczony – co ma miejsce w niniejszej sprawie na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Adresatami wypowiedzenia udziału w spółce jako oświadczenia woli powinni być wszyscy pozostali wspólnicy i zostaje ono złożone z chwilą dojścia oświadczenia do każdego z pozostałych wspólników w taki sposób, że mogli zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 kc ).
Przepisy kodeksu cywilnego nie wymagają zachowania dla wypowiedzenia formy szczególnej jednakże z uwagi na treść art. 77 § 2 kc w zw. z art. 860 § 2 kc powinno ono być stwierdzone pismem.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2012 r., I ACa 267/12
Standard: 38996 (pełna treść orzeczenia)