Wkład wspólnika spółki cywilnej
Wkład wspólnika spółki cywilnej (art. 861 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wkłady wniesione do spółki cywilnej stanowią wspólny majątek wspólników, który jest odrębny od majątku każdego ze wspólników i ma charakter współwłasności łącznej oznaczającej niepodzielność majątku (art. 863 k.c.). Konsekwencją niepodzielności jest zakaz rozporządzania przez wspólnika udziałem w majątku i udziałami w jego składnikach, co oznacza także, iż wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału w majątku wspólnym lub udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.
Wyrok SN z dnia 14 marca 2019 r., IV CSK 182/18
Standard: 38522 (pełna treść orzeczenia)
Wkład wspólnika może mieć postać własnych usług (art. 861 k.c.) Ustawa określa przedmiot wkładu w sposób liberalny, zaś w nauce wskazuje się, że przedmiotem wkładu do spółki cywilnej może być dowolne świadczenie w świadczenie własnych usług lub pracy). Wyjaśnia się że w takiej sytuacji wspólnikowi świadczącemu usługi określonego rodzaju (pracę) nie należy się odrębne wynagrodzenie, gdyż usługi te świadczy na podstawie stosunku spółki jako wkład do spółki (causae societatis).
Również prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie jakkolwiek, zdaniem niektórych przedstawicieli nauki, nie może być uznane za wkład do spółki (jako należące do obowiązków wspólników, o których mowa w art. 865 k.c. i 866 k.c.), to jednak może być uznane za element zobowiązania do działania w sposób oznaczony, o którym mowa w art. 860 §1 k.c. Wreszcie w świetle art. 862 zdanie ostatnie k.c. wniesienie wkładu (czy też zobowiązanie do określonego działania w rozumieniu tego przepisu) może polegać jedynie na udostępnieniu do korzystania rzeczy niezbędnych do prowadzenia działalności (np. nieruchomości środków produkcji czy też środków transportu).
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 10 grudnia 2018 r., I AGa 203/18
Standard: 38499 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 38487