Egzekucja z rachunku bankowego wspólnego dłużnika i jego małżonka (art. 891[2] k.p.c.)
Egzekucja z rachunków bankowych (art. 889 – 894 k.c.) Małżeńskie prawo egzekucyjne Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.) Umowa wspólnego rachunku bankowego (art. 51 Pr.Bank.)
W przypadku egzekucji z rachunku bankowego art. 891[2] § 1 k.p.c. wskazuje, że wierzyciel nie musi przedstawiać tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Wierzyciel może zaspokoić się z całej kwoty zgromadzonej na rachunku wspólnym dłużnika i jego małżonka. Bank zaś zobowiązany jest do niezwłocznego wypłacenia całej zajętej kwoty komornikowi sądowemu. Natomiast § 2 powyższego przepisu daje małżonkowi dłużnika prawo do obrony w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego jeżeli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
Wyrok SO w Toruniu z dnia 27 listopada 2013 r., VIII Ca 472/13
Standard: 58480 (pełna treść orzeczenia)
Współposiadacz rachunku wspólnego niebędący dłużnikiem egzekwującego wierzyciela nie może skutecznie „sprzeciwiać się” egzekucji i dowodzić, że na rachunku znajdują się wyłączne środki pieniężne należące do sprzeciwiającego się współposiadacza. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego źródła pochodzą w całości lub w części środki pieniężne zgromadzone na rachunku, w tym m.in. z funduszy wcześniej należących do współposiadacza niebędącego dłużnikiem. Ujawnienie tych środków przez odpowiedni wpis na rachunku prowadzi do powstania wierzytelności wspólnej współposiadaczy wobec banku i wierzytelność ta jest objęta reżimem egzekucyjnym określonym w art. 891[1] § 1 k.p.c.
Podobne reguły egzekucji mają zastosowanie także wówczas, gdy doszło do zajęcia wierzytelności wspólnej z rachunku wspólnego z tytułu zadłużenia dłużnika pozostającego w związku małżeńskim (art. 891[2] § 1 k.p.c.)
Małżonek egzekwowanego dłużnika uzyskuje jednak ex lege dodatkową ochronę prawną w postaci możliwości zgłoszenia powództwa unormowanego w art. 841 k.c., jeżeli na rachunku wspólnym znajdują się środki określone w art. 891[2] § 2 k.p.c. Tę dodatkową ochronę małżonka uzasadnia odpowiednio ukształtowany reżim małżeńskich stosunków majątkowych i odpowiedzialności jednego małżonka za długi drugiego.
Wyrok SN z dnia 9 lutego 2012 r., III CSK 189/11
Standard: 38390 (pełna treść orzeczenia)