Zasady współżycia społecznego w umowie przewozu
Umowa przewozu (art. 774 k.c.) Nadużycie prawa w poszczególnych kategoriach spraw i umów
Nie jest trafny zarzut skarżącej, że przy ocenie kwestii nadużycia prawa nie powinny być brane pod uwagę także okoliczności, które doprowadziły do samego powstania zobowiązania. Wyjątkowo skomplikowane stosunki prawne, w szczególności w zakresie wzajemnych rozliczeń należności z tytułu kosztów przewozu między przewoźnikiem, pozwaną jako spedytorem oraz tzw. płatnikiem, do powstania których doprowadziła pozwana przyjmując propozycję przewoźnika nowego sposobu rozliczeń przewoźnego z udziałem płatnika - sprzyjały nadużyciom i nieuczciwym zachowaniom kontrahentów. Zaciemniały też do tego stopnia obraz wzajemnych rozliczeń z tytułu kosztów przewozu, że nie tylko powódka, która nie miała żadnego wpływu na przyjęty przez pozwaną, przewoźnika i płatnika sposób rozliczeń i o nim nie wiedziała, lecz także pozwana nie była w stanie ustalić, czy przewoźne zostało przewoźnikowi zapłacone, choć dysponowała dowodem dokonanego przez siebie przelewu należności z tego tytułu. Wynikało to z przyjętego sposobu rozliczeń przewidującego między innymi zaliczanie wpłat z tytułu przewoźnego na długi płatnika wobec przewoźnika związane z realizacją innych umów przewozu, w których nie uczestniczyła strona pozwana.
Wyrok SN z dnia 17 lipca 2009 r., IV CSK 163/09
Standard: 38258 (pełna treść orzeczenia)
Strony pozostawały w skomplikowanym układzie stosunków prawnych, a sąd wyjątkowo może nie uwzględnić zarzutu upływu terminu przedawnienia roszczenia także wynikającego ze stosunku pomiędzy przedsiębiorcami – jeżeli jego podniesienie jest nadużyciem prawa (por. np. wyrok SN z dnia 27 czerwca 2001 r., II CKN 604/00).
Aby można odpowiedzieć, czy w sprawie zaszły wyjątkowe i rażące okoliczności należało dokonać stosowych uzupełniających ustaleń mając na względzie całokształt okoliczności sprawy, w tym także tych dotyczących sposobu realizacji przez pozwaną zobowiązania wynikającego z zawartej przez strony umowy spedycji z dnia 2 stycznia 2002 r. i pertraktacji prowadzonych przez strony. Przede wszystkim należało ustalić, czy rzeczywiście pozwana zwodziła powódkę wprowadzając ją w błąd zapewnieniem, że nie powinna dobrowolnie zapłacić przewoźnego na rzecz PKP „CARGO”, gdyż świadczenie to spełniła oraz czy ewentualnie i do kiedy – w świetle okoliczności sprawy – mogła pozostawać w usprawiedliwionym przekonaniu np. czy do końca procesu wytoczonego przez przewoźnika, że przewoźne przez pozwaną zostało skutecznie uiszczone.
Wyrok SN z dnia 19 marca 2009 r., IV CSK 492/08
Standard: 38259 (pełna treść orzeczenia)