Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązki nadawcy lub odbiorcy w zakresie czynności ładunkowych (art. 43 Pr.p.)

Prawo przewozowe

Art. 43 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe stanowią, że jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy. Ponadto, to nadawca, odbiorca lub inny podmiot wykonujący czynności ładunkowe jest obowiązany wykonać je w sposób zapewniający przewóz przesyłki towarowej zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przepisami o drogach publicznych, a w szczególności niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekroczenia dopuszczalnej masy pojazdów lub przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi. Należy jednak zauważyć, że przepisy te ustanawiają jedynie obowiązki w zakresie wykonywania umowy przewozów (w przypadku ust. 2, jedynie przewozów drogowych), uzupełnieniem obowiązków zawartych w tych przepisach jest art. 72 ust. 1 pkt 2 prawa przewozowego, który statuuje odpowiedzialność nadawcy wobec przewoźnika za szkodę wynikającą m.in. z nienależytego wykonania czynności ładunkowych. Żaden z tych przepisów nie zwalnia jednak kierowcy, który dokonuje transportu ciągnikiem siodłowym z obowiązku zachowania bezpieczeństwa i poruszania się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego. 

Przedmiotowa sprawa nie dotyczyła powstania szkody w majątku powodów w wyniku niewłaściwego załadunku towarów, za taką szkodę można by uznać np. uszkodzenie ciągnika lub naczepy, czy też zniszczenie towaru. Jednak przedmiotem tej konkretnej sprawy był zwrot kwoty mandatu, który został nałożony osobiście na pozwanego jako kierowcę ciągnika siodłowego.

Należy mieć na względzie, że pozwany miał obowiązek (niezależnie od obowiązków nadawcy) kontrolować proces załadunku i poruszać się powierzonym pojazdem zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Natomiast żaden przepis, czy choćby zdrowy rozsądek nie pozwalały pozwanemu na dalsze kontynuowanie jazdy w sytuacji, kiedy zarówno komputer pokładowy znajdujący się w ciągniku wyraźnie wskazywał na fakt przeciążenia jednej osi, jak i pozwanemu zwracał uwagę na ten fakt inny kierowca przedsiębiorstwa, w którym pozwany był zatrudniony.

Obowiązki nadawcy określony w prawie przewozowym nie zwalniają kierowcy z odpowiedzialności z tytułu świadomego naruszania przepisów ustanawiających zasady ruchy drogowego.

Wyrok SN z dnia 24 października 2017 r., I PK 29/17

Wyrok SN z dnia 24 października 2017 r., I PK 29/17

Standard: 38223 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.