Przedawnienie roszczeń wynikających z przewozów podlegających Konwencji (art. 32 ust. 1 CMR)
Przedawnienie roszczeń i zawieszenie biegu przedawnienia (art. 32 CRM)
Przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), sporządzonej w Genewie 19 maja 1956 r. nie przewidują powiązania początku biegu przedawnienia z powstaniem szkody, nawet wówczas, gdy szkoda ta powstaje w chwili odległej w czasie od zdarzeń wskazanych w art. 32 ust. 1 lit a-c konwencji CMR jako wyznaczających początek biegu przedawnienia.
Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2024 r., II CSKP 1819/22
Standard: 83503 (pełna treść orzeczenia)
(AI) Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi przez osobę trzecią działającą w imieniu uprawnionego skutecznie przerywa bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie wobec ubezpieczyciela.
Sąd Apelacyjny uznał, że zgłoszenie szkody przez podmiot pośredniczący (w tym wypadku sprzedawcę) działającego w imieniu odbiorcy towaru (uprawnionego) przerwało bieg przedawnienia roszczenia. Zgodnie z art. 819 § 4 k.c., zgłoszenie szkody, nawet bez formalnego zgłoszenia roszczenia przez poszkodowanego, przerywa bieg przedawnienia. Ubezpieczyciel, prowadząc postępowanie likwidacyjne, wiedział, że zgłoszenie dotyczy uprawnionego odbiorcy towaru, co wystarczy do wywołania skutku przerwania biegu przedawnienia.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 7 lipca 2022 r., I AGa 101/22
Standard: 89032 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 38215