Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Legitymacja czynna w sprawie o rozwiązanie spółki

Zagadnienia procesowe w sprawie o rozwiązanie spółki z o.o.

Wyświetl tylko:

Art. 271 pkt 1 k.s.h. z jednej strony określa podmioty legitymowane do wytoczenia powództwa o rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z drugiej zaś – przesłanki uwzględnienia takiego powództwa.

Legitymacja czynna przysługuje każdemu wspólnikowi, jak również każdemu członkowi organu spółki (a także organowi takiemu działającemu in corpore). Przepisy k.s.h. nie obwarowują legitymacji czynnej podmiotów wskazanych w art. 271 pkt 1 żadnymi dodatkowymi wymogami – ani określoną wysokością kapitału zakładowego, ani określoną liczbą wspólników spółki – bowiem prawo żądania rozwiązania spółki przez wspólnika jest prawem mniejszości o charakterze bezwarunkowym. Tym samym z powództwem o rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wystąpić nawet jeden wspólnik mający trzy udziały w kapitale zakładowym.

Wyrok SO w Szczecinie z dnia 16 marca 2017 r., VIII GC 147/16

Standard: 38178 (pełna treść orzeczenia)

Na podstawie art. 271 pkt 1 k.s.h. przysługuje wspólnikowi roszczenie o rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bez względu na – mające charakter zabezpieczający powództwo o wyłączenie wspólnika (art. 266 § 1 k.s.h.) – zawieszenie go w wykonywaniu praw udziałowych w spółce na podstawie art. 268 k.s.h.

Wyrok SN z dnia 13 marca 2013 r., IV CSK 228/12

Standard: 38179 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 268 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50146

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.