Rozwiązanie ze względu na niemożność osiągnięcia celu spółki
Rozwiązanie spółki przez sąd (art. 271 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Niemożność osiągnięcie celu spółki musi mieć charakter trwały, nieprzemijający i obiektywny, czyli taki, że dojście do uzgodnionego celu nie jest możliwe mimo prawo-organizacyjnych wysiłków podejmowanych w tym celu. Owa niemożność może być również wywołana stosunkami spółki, zwłaszcza konfliktem między wspólnikami, który w sposób trwały i istotny utrudnia właściwe działanie spółki, wpływa na jej funkcjonowanie lub uprawnienia wspólników
Przyczyny wywołane stosunkami spółki uzasadniają jej rozwiązanie wtedy, gdy prowadzą do powstania w spółce sytuacji kryzysowej, która pod względem jej doniosłości jest porównywalna z niemożliwością osiągnięcia celu spółki.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2020 r., I AGa 340/18
Standard: 73924 (pełna treść orzeczenia)
Niemożliwość osiągnięcia celu spółki, została uznana przez ustawodawcę za jedną z ważnych przyczyn wywołanych stosunkami spółki uzasadniających jej rozwiązanie. Niemożliwość ta musi dotyczyć wszelkiej przewidzianej w umowie spółki działalności, dla prowadzenia której spółka została powołana (przedmiotu działalności), musi mieć trwały i obiektywny charakter.
Nie każde wykorzystywanie pozycji przez wspólników większościowych i marginalizowanie wspólnika mniejszościowego można więc uznać za uzasadniające wyrok rozwiązujący spółkę. Nie sposób bowiem przyjąć, że uzasadnieniem dla sięgnięcia do ostatecznego środka, wbrew jednoznacznie wyrażanej woli pozostałych, wspólników, miałoby być tylko istnienie utrwalonego konfliktu pomiędzy nimi a jednym tylko wspólnikiem na tle odmiennych wizji prowadzenia spraw spółki i strategii jej działalności.
Wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2019 r., II CSK 66/18
Standard: 65938 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 65943
Standard: 73915
Standard: 38180
Standard: 38172
Standard: 73917
Standard: 73920
Standard: 65944