Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopełnienie przez sprzedawcę obowiązków w zakresie opakowania rzeczy i przygotowania do transportu (art. 545 § 1 k.c.)

Sposób wydania, odebrania i sprawdzenia rzeczy (art. 545 k.c.) Odszkodowanie za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki (art. 788 k.c. oraz art. 60 - 65 i art. 80 - 87 Pr.p)

Niedopełnienie przez sprzedawcę obowiązków w zakresie opakowania rzeczy skutkujące zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą rzeczy, nawet jeżeli to zniszczenie, uszkodzenie lub utrata rzeczy nastąpiły po przejściu na kupującego niebezpieczeństwa przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy w przypadku wydania jej przewoźnikowi, skutkuje jego odpowiedzialnością z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania w oparciu o art. 471 i n. k.c.

Celem art. 545 k.c. jest doprowadzenie do przekazania kupującemu rzeczy zgodnej z zawartą ze sprzedawcą umową, a weryfikacja tego stanu następuje poprzez zbadanie rzeczy. Aby ten cel zrealizować, sprzedawca powinien dostosować sposób opakowania i transportu rzeczy do jej właściwości. W przypadku niedopełnienia obowiązków w tym zakresie sprzedawca może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Odpowiedzialność ta obciąży sprzedawcę również mimo przejścia ryzyka uszkodzenia czy utraty rzeczy na kupującego z momentem jej wydania przewoźnikowi w trybie art. 548 w zw. z art. 544 k.c. , jeżeli przyczyną uszkodzenia bądź utraty rzeczy było niewłaściwe przygotowanie jej do transportu. Odpowiedzialność odszkodowawcza sprzedawcy nie zniweczy obowiązku kupującego do zapłaty ceny.

Powyższe wskazuje, iż kupujący dysponuje roszczeniem odszkodowawczym wobec sprzedawcy w sytuacji, gdy twierdzi, że uszkodzenie rzeczy było wynikiem niewłaściwego przygotowania jej do transportu. Nie mają tu natomiast zastosowania roszczenia wywodzone z rękojmi za wady fizyczne, w tym roszczenie o obniżenie ceny rzeczy wadliwej. Niewłaściwe przygotowanie rzeczy do transportu przez sprzedawcę, jak zgodnie przyjmuje się w powołanych wyżej wypowiedziach przedstawicieli doktryny, nie wyłącza obowiązku zapłaty ceny przez kupującego.

Wyrok SO w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2017 r., VIII Ga 44/17

Standard: 38159 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.