Zakaz używania we własnym interesie rzeczy i pieniędzy dającego zlecenie (art. 741 k.c.)
Umowa zlecenia (art. 734-751 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zakaz używania przez przyjmującego zlecenie we własnym interesie rzeczy i pieniędzy dającego zlecenie pozostaje w korelacji z obowiązkiem ich wydania dającemu zlecenie (zob. wyrok SA w Katowicach z dnia 3 marca 2014 r. V ACa 711/13).
Na podstawie art. 741 zdanie pierwsze wydaniu podlegają środki pieniężne otrzymane od dającego zlecenie w części, w jakiej nie są potrzebne do wykonywania zlecenia (np. nadwyżka zaliczki lub kwoty przeznaczonej na spełnienie świadczenia wynikającego z czynności objętej zleceniem), jak również otrzymane od dającego zlecenie rzeczy (np. samochód, którego przyjmujący zlecenie nie zdołał sprzedać), w tym dokumenty. Żądanie wydania dokumentu pełnomocnictwa po wygaśnięciu umocowania ma odrębne uzasadnienie w art. 102.
Z kolei przepis art. 740 kc zdanie drugie obliguje do wydania pieniędzy oraz rzeczy, które przyjmujący zlecenie uzyskał od osób trzecich, działając w imieniu dającego zlecenie lub na jego rachunek. Ze względu na to, że przyjmujący zlecenie działa w interesie zleceniodawcy, w obu wspomnianych przypadkach nie powinien on używać dla swoich korzyści rzeczy ani środków pieniężnych pozostających w jego posiadaniu w związku z wykonywaniem zlecenia lub stanowiących jego powierniczą własność).. Podkreślić przy tym należy, iż wspomniany zakaz używania rzeczy i pieniędzy dającego zlecenie we własnym interesie dotyczy zarówno tych, które zleceniobiorca otrzymał od niego, jak i tych, które dla niego nabył w związku z jego wykonaniem
Wyrok SO w Szczecinie z dnia 29 października 2018 r., II Ca 269/18
Standard: 38003 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 741 zdanie drugie k.c. pośrednio zezwala przyjmującemu zlecenie zatrzymać pieniądze dającego zlecenie dopóty, dopóki są potrzebne do wykonania umowy i tylko w wysokości uzasadnionej potrzebą jej wykonania. Przyjmujący zlecenie zobowiązany jest do zapłaty na rzecz dającego zlecenie odsetek ustawowych od pieniędzy zatrzymanych ponad potrzebę wynikającą z wykonania zlecenia. Są to nie tyle odsetki za opóźnienie (art. 481 k.c.), ale odsetki za korzystanie z cudzego kapitału.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2017 r., I ACa 152/16
Standard: 38001 (pełna treść orzeczenia)