Wyłączenie odpowiedzialność za wady; wiedza najemcy o wadzie (art. 664 § 3 k.c.)
Wady rzeczy najętej (art. 664 k.c.)
Wprawdzie art. 664 k.c. ma charakter względnie obowiązujący, a strony mogą inaczej ukształtować odpowiedzialność za wady, jednakże całkowite wyłączenie odpowiedzialności podlega ocenie z punktu widzenia przepisów prawa, natury stosunku prawnego czy zasad współżycia społecznego.
Umieszczenie w umowie postanowienia o całkowitym wyłączeniu odpowiedzialności za wady tej rzeczy nawet w sytuacji, gdy niemożliwe jest korzystanie z niej, może doprowadzić do sytuacji, że jedna ze stron zobowiązana jest do świadczenia mimo, iż nie otrzymuje żadnego świadczenia wzajemnego.
Całkowite wyłączenie odpowiedzialności może być sprzeczne z naturą stosunku prawnego.
Art. 664 k.c. wyłącza odpowiedzialność za wady jedynie w sytuacji, gdy najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadzie, Z wyraźnego brzmienia art. 664 § 3 k.c. wynika, że chodzi w nim o pozytywną wiedzę najemcy o istnieniu wady uniemożliwiającej przewidziane w umowie używanie rzeczy, a nie tylko o możliwość czy powinność dowiedzenia się o istnieniu wady (zob. wyrok SN z 10.8.2006 r., V CSK 155/06).
Najemca musi mieć pozytywną wiedzę o wadzie w chwili zawarcia umowy, a nie w chwili wydania rzeczy. Jeśli wydanie rzeczy następuje później, to dowiedzenie się o wadzie w chwili wydania nie pozbawia najemcy uprawnień z tytułu rękojmi.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2015 r., VI ACa 485/14
Standard: 37840