Użycie materiałów na wykonanie dzieła dostarczonych przez zamawiającego (art. 633 k.c.)
Umowa o dzieło (art. 627-658 k.c.)
Z art. 633 k.c. wynika, iż materiały na wykonanie dzieła powinny zostać użyte w sposób odpowiedni, co oznacza nie tylko racjonalne ich wykorzystanie, ale także wykorzystanie materiałów mniej kosztownych w sytuacji, gdy materiały o niższej cenie wystarczyły na wykonanie dzieła.
Z założenia wykorzystanie części oryginalnych zapewnia przywrócenie pojazdowi stanu poprzedniego pod każdym względem. Wówczas jego właściwości są z punktu widzenia technicznego, użytkowego czy estetycznego najbardziej zbliżone do tych sprzed zdarzenia szkodowego. Powód z mocy art. 633 k.c. był więc uprawniony do zastosowania części oryginalnych w sytuacji, gdy umowa wprost nie przewidywała użycia zamienników.
Wyrok SO w Kaliszu z dnia 22 września 2016 r., II Ca 286/16
Standard: 37822 (pełna treść orzeczenia)
Art. 633 k.c. nakłada na wykonawcę obowiązek użycia w sposób odpowiedni materiałów dostarczonych przez zamawiającego. Przez odpowiednie użycie dostarczonych materiałów należy rozumieć racjonalne ich wykorzystanie w odpowiedniej, nienadmiernej (bez uzasadnionej potrzeby) ilości, zgodnie z cechami i przeznaczeniem zamówionego dzieła. W związku z tym, że użycie materiałów do wykonania dzieła w pewnych wypadkach wymaga zachowania określonych reguł technologicznych, dzięki którym materiały mogą ujawnić swoje najlepsze właściwości, w celu odpowiedniego ich użycia niezbędne jest przestrzeganie wskazanych reguł. W wypadku naruszenia obowiązku odpowiedniego użycia materiałów przyjmujący zamówienie ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.
Zgodnie z art. 636 § 1 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
W niniejszej sprawie udowodniono, że pozwanemu wykonawcy powierzony został objęty gwarancją materiał budowlany. Wykonawca sam zajmował się rozładunkiem tego materiału, zabezpieczeniem i zapewnieniem mu warunków składowania. Materiał był nieprawidłowo składowany, co doprowadziło do jego częściowego uszkodzenia poprzez odkształcenie i powstanie uszkodzeń powierzchni. Pozwany naruszył więc obowiązek wynikający z treści art. 633 - użycia w sposób odpowiedni materiałów dostarczonych przez zamawiającego. Należy podkreślić, że wykonawca świadczący profesjonalne usługi w zakresie budownictwa odpowiada za powierzony mu materiał i wyłącznie do niego należy prawidłowe jego zabezpieczenie. Znajomość zasad składowania materiałów budowlanych nie jest obowiązkiem inwestora zlecającego pracę.
Wyrok SO w Łodzi z dnia 22 września 2016r., III Ca 521/16
Standard: 37823 (pełna treść orzeczenia)