Konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych (art. 630 k.c.)
Wynagrodzenie kosztorysowe w umowie o dzieło i roboty budowlane (art. 629 - 631 k.c. i art. 656 k.c.) Umowa o dzieło (art. 627-658 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wynagrodzenie ryczałtowe (art. 632 k.c.) ustalone w umowie o roboty budowalne zawartej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych nie jest rozwiązaniem gwarantującym zamawiającemu ograniczenie kosztów planowanej inwestycji do kwoty ustalonego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to stanowi bowiem ekwiwalent za wykonanie oznaczonych robót. Uzgodniona kwota wynagrodzenia ryczałtowego odnosi się wyłącznie do ustalonego przez strony zakresu świadczenia, co wymaga dokładnej wiedzy wykonawcy co do zakresu, rozmiaru i ilości robót (zob. postanowienie SN z dnia 30 marca 2023 r., I CSK 3071/22).
Konstrukcja wynagrodzenia ryczałtowego nie wyklucza żądania przez przyjmującego zamówienie wynagrodzenia za prace nieobjęte umową (zob. wyrok SN z 9 października 2014 r., I CSK 568/13). Zdarza się bowiem, że dochodzi do wykonania stanowiących korzyść majątkową dla zamawiającego prac dodatkowych (nieobjętych umową), bez dokonania przez strony stosownej zmiany umowy. W takich wpadkach dopuszczalne jest żądanie przez wykonawcę zapłaty za wykonane roboty na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 k.c.).
Wyrok SN z dnia 7 czerwca 2024 r., II CSKP 1176/22
Standard: 89011 (pełna treść orzeczenia)
Termin wynagrodzenia kosztorysowego wiąże się z pojęciem kosztorysu. W doktrynie i judykaturze prawa cywilnego wskazuje się, że kosztorys jest pisemnym zestawieniem potrzebnych do wykonania dzieła materiałów i nakładów pracy wraz z podaniem ich cen jednostkowych. Jednocześnie przyjmuje się, że typowy kosztorys, inaczej niż ryczałt nie ma charakteru ostatecznego, wiążącego dla stron. Stanowi orientacyjny preliminarz przewidywanych kosztów i dlatego ustalenie wynagrodzenia następuje dopiero na podstawie tzw. kosztorysu wykonawczego, sporządzonego przez przyjmującego zamówienie po ukończeniu dzieła, które może wskazywać wynagrodzenie niższe lub wyższe od określonego w kosztorysie umownym.
Ustawodawca w art. 630 k.c. reguluje wynagrodzenie kosztorysowe w sposób węższy, przyjmując, że jest to wynagrodzenie określone na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów, co oznacza, że kosztorys powinien być sporządzony przed lub przy zawarciu umowy, a nie po jej wykonaniu i na żadnej ze stron umowy nie spoczywa obowiązek sporządzenia kosztorysu powykonawczego [vide wyrok SN z dnia 30 lipca 2003 roku, II CKN 361/01].
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 17 marca 2016 r., I ACa 894/15
Standard: 37802 (pełna treść orzeczenia)