Ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy z tytułu zapisów zwykłych i poleceń (art. 1033 k.c.)
Odpowiedzialność za długi spadkowe (art. 1030 – 1034[3] k.c.)
Kwestie związane z odpowiedzialnością spadkobiercy wobec zapisobiercy zostały uregulowane w art. 1033 k.c.(odpowiedzialność za długi spadkowe). Konieczne jest przypomnienie tej regulacji prawnej, albowiem apelujący zupełnie od niej abstrahuje. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że odpowiedzialność spadkobiercy z tytułu zapisów ogranicza się do wartości stanu czynnego spadku.
Zapis, zgodnie z art. 922 § 3 k.c., stanowi dług spadkowy. Dlatego też wyliczenia stanu czynnego spadku, które dokonywane jest w spisie inwentarza na chwilę otwarcia spadku (art. 924 k.c. i art. 925 k.c. w związku z art. 1033 k.c.), stanowią podstawę do ustalenia zakresu odpowiedzialności spadkobiercy za zapisy.
Trzeba podkreślić, że na podstawie art. 1031 § 2 k.c. w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Te regulacje zakreślają więc istotne dla rozpoznanej sprawy okoliczności związane z ustaleniem wysokości stanu czynnego spadku i długów spadkowych. Wynika z nich, że stan czynny spadku, jak również długi spadkowe ustala się na chwilę otwarcia spadku, dlatego nie może być zaakceptowana teza apelującego, że chwila otwarcia spadku nie jest właściwym momentem do ustalenia wartości spadku.
Wyrok SO w Gliwicach z dnia 4 lutego 2016 r., III Ca 1846/15
Standard: 37731 (pełna treść orzeczenia)