Skierowanie stron do mediacji na zarzut pozwanego (art. 202[1] k.p.c.)
Ustalenia właściwości i trybu postępowania w trakcie procesu (art. 200 - 202 k.p.c.)
Wdanie się w spór co do istoty sprawy oznacza merytoryczne odniesienie się do zgłoszonego żądania. Sprowadza się ono do żądania oddalenia powództwa lub żądań wniosku w postępowaniu nieprocesowym, bądź też do uznania powództwa albo poparcia wniosku. Nie stanowią wdania się w spór co do istoty sprawy podniesione przez stronę (uczestnika) zarzuty o charakterze formalnym.
Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 2024 r., II CSKP 1982/22
Standard: 80856 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 202[1] k.p.c.sąd obligatoryjnie kieruje strony do mediacji na zarzut pozwanego zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy tylko wówczas, gdy strony przed wszczęciem postępowania sądowego zawarły umowę o mediację. Bezspornym jest, że w niniejszej sprawie strony nie zawierały umowy o mediację przed wszczęciem postępowania sądowego. W przypadku gdy strony nie zawierały umowy o mediację skierowanie stron do mediacji w toku postepowania sądowego zależy od uznania sądu ( art. 186[8] § 1 k.p.c.).
Celem mediacji według pozwanego miało być wyjaśnienie, czy dług istnieje oraz dokładna kwota długu. Mediacja co do tych okoliczności byłaby bezprzedmiotowa, skoro zostały one udowodnione przez powodów.
Wyrok SR w Toruniu z dnia 20 listopada 2017 r., V GC 1505/17
Standard: 37717 (pełna treść orzeczenia)