Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym przez sąd odwoławczy (art. 374 k.p.c.)

Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym (art. 374 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Z art. 374 zd. 2 k.p.c. jednoznacznie wynika, że sąd odwoławczy jest związany zawartym w apelacji lub odpowiedzi na apelację wnioskiem o przeprowadzenie rozprawy apelacyjnej. W takim przypadku rozpoznanie sprawy na rozprawie jest obligatoryjne i jeśli sąd odwoławczy rozpozna sprawę na posiedzeniu niejawnym, to zaistniałą sytuację należy traktować jako wadliwość polegającą na rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym, pomimo ustawowego wymogu rozpoznania jej na rozprawie. Sąd drugiej instancji może więc skierować sprawę na posiedzenie niejawne dopiero wówczas, gdy strony nie złożyły skutecznie wniosku o przeprowadzenie rozprawy, a ponadto przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.

Powołany przepis stanowi jeden z wyjątków od zasady rozpoznania sprawy na rozprawie (por. art. 148 § 1 k.p.c. oraz art. 375 k.p.c.).

Uchybienie art. 374 zd. 2 k.p.c. i w konsekwencji rozpoznanie sprawy oraz wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym nie może być oceniane pod kątem wpływu na wynik sprawy, lecz należy je kwalifikować jako nieważność postępowania wskutek pozbawienia strony możności obrony swych praw (art. 379 pkt 5 k.p.c.).

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2023 r., II CSKP 816/22

Standard: 74040 (pełna treść orzeczenia)

W myśl art. 374 k.p.c. sąd drugiej instancji może rozpoznać apelację na posiedzeniu niejawnym, jeżeli przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Zasadą jest zatem przeprowadzenie rozprawy, która najpełniej realizuje prawo stron do wysłuchania i tym samym stanowi gwarancję rzetelnego procesu.

Możliwość stwierdzenia przez sąd drugiej instancji, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne nie zostało pozostawione swobodnej ocenie sądu. Za odstąpieniem od przeprowadzenia rozprawy muszą przemawiać ważne względy. Jeżeli brak jest podstaw do stwierdzenia, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, rozpoznanie apelacji na posiedzeniu niejawnym może prowadzić do pozbawienia strony możności obrony swych praw.

Postanowienie SN z dnia 4 października 2022 r., II CSKP 1615/22

Standard: 72680 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 149 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71557

Komentarz składa z 67 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82075

Komentarz składa z 111 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72679

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.