Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zaliczenie na zachowek kosztów wychowania oraz wykształcenia(art. 997 k.c.)

Zachowek (art. 991 – 1011 k.c.)

Nie sposób uznać, aby wydatki na kurs przygotowujący do studiów, a nawet dodatkowe korepetycje w ich trakcie przekraczały przeciętną miarę, zważywszy stosunki majątkowe panujące w rodzinie pozwanego. Przy ustalaniu przeciętnej miary należy bowiem mieć na uwadze konkretne uwarunkowania majątkowe danego środowiska, a zwłaszcza danej rodziny. Pozwany nie udowodnił, że korepetycje te były czymś przekraczającym ówczesny standard.

Ratio legis art. 997 kc wyraża się w ochronie pozostałych zstępnych w przypadku, gdy jedno lub kilkoro z dzieci otrzymuje wykształcenie, którego koszt zdecydowanie przewyższa wykształcenie pozostałych, szczególnie, co należy podkreślić, jeśli dzieje się to ich kosztem. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że rodzeństwo powódki nie studiowało. Nie działo się tak ze względu na brak środków, ale dlatego, że taki najprawdopodobniej był ich wybór. 

Praktyka orzecznicza podsuwa przykłady przekraczania takiej miary mówiąc o studiach zagranicznych, studiach potrzebnych do zdobywania wyższych tytułów naukowych, studiach wykluczających z pracy zarobkowej osoby, które winny same się utrzymywać, czy studiach na wielu, bądź na kolejnych, po już skończonych, kierunkach.

Wyrok SO w Krakowie z dnia 7 października 2014 r., II Ca 1113/14

Standard: 37664 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.