Ograniczenie uprawnienia do odstąpienia od umowy (art. 565 k.c.)
Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej (art. 560 - 562 k.c. i art. 565 - 566 k.c.)
Nie jest możliwe częściowe odstąpienie od umowy w przypadku wadliwości części rzeczy, stanowiącej jej integralną część. Albowiem częściowe odstąpienie od umowy jest wyłączone, gdyby w jego wypadku poniósł szkodę bądź kupujący, bądź sprzedawca. Niebezpieczeństwo takiej szkody powstaje przy sprzedaży zbioru rzeczy, jeżeli wymiana rzeczy będących jego składnikami byłaby bardzo utrudniona, w szczególności połączona z wysokimi kosztami demontażu, ponownej instalacji i związaną z tym stratą czasu (wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2014 r., II CSK 415/13)
Wyrok SA w Łodzi z dnia 13 października 2016 r., I ACa 432/16
Standard: 37592 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 565 k.c., jeżeli spośród rzeczy sprzedanych tylko niektóre są wadliwe i dają się odłączyć od rzeczy wolnych od wad, bez szkody dla stron obu, uprawnienie kupującego do odstąpienia od umowy ogranicza się do rzeczy wadliwych. Przepis ten dotyczy sytuacji, w których przedmiotem sprzedaży jest zbiór rzeczy jednorodzajowych lub rzeczy różnego rodzaju.
Częściowe odstąpienie od umowy jest wyłączone, gdyby w jego wypadku poniósł szkodę bądź kupujący, bądź sprzedawca. Niebezpieczeństwo takiej szkody powstaje przy sprzedaży zbioru rzeczy, jeżeli wymiana rzeczy będących jego składnikami byłaby bardzo utrudniona, w szczególności połączona z wysokimi kosztami demontażu, ponownej instalacji i związaną z tym stratą czasu.
Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2014 r., II CSK 415/13
Standard: 37596 (pełna treść orzeczenia)