Współwłasność przedsiębiorstwa
Współwłasność - charakterystyka, powstanie, rodzaje (art. 195 k.c.)
Istotną cechą przedsiębiorstwa jest zmienność elementów składających się na jego substrat majątkowy, jak również elementów organizacyjnych. Mimo zmiany tych elementów współwłaściciele przedsiębiorstwa zachowują określony ułamek w prawie własności na przedsiębiorstwie wraz z jego aktualnym substratem materialnym (przedmiotowym), o których mowa w art. 55[1] k.c. (zob. postanowienie SN z dnia 24 stycznia 2013 r., V CSK 79/12)
Postanowienie SN z dnia 11 kwietnia 2019 r., V CSK 446/18
Standard: 37575 (pełna treść orzeczenia)
Przedsiębiorstwo może stanowić zarówno składnik majątku wspólnego małżonków, jak również wchodzić w skład spadku. Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej, czy też śmierć spadkodawcy, który był właścicielem bądź współwłaścicielem przedsiębiorstwa, nie powoduje ustania bytu przedsiębiorstwa. W konsekwencji, jest ono również przedmiotem postępowania mającego na celu zniesienie stosunku współwłasności w stosunku do majątku wspólnego małżonków oraz majątku spadkowego, w skład którego wchodziło przedsiębiorstwo.
Istotną cechą przedsiębiorstwa jest to, że elementy składające się na jego substrat majątkowy, jak również elementy organizacyjne z natury rzeczy nie mają zazwyczaj charakteru statycznego, ulegają zmianom w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez podmioty (przedsiębiorców), którym przysługuje prawo do przedsiębiorstwa. Mimo zmiany tych elementów współwłaściciele przedsiębiorstwa zachowują określony ułamek w prawie własności na przedsiębiorstwie wraz z jego aktualnym substratem materialnym (przedmiotowym), o których mowa w art. 55[1] k.c.
Postanowienie SN z dnia 24 stycznia 2013 r., V CSK 79/12
Standard: 37578 (pełna treść orzeczenia)