Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Świadczenie do rąk osoby, która okazuje pokwitowanie wystawione przez wierzyciela (art. 464 k.c.)

Pokwitowanie (art. 462 - 464 k.c.)

Występująca w obrocie złożoność podmiotów prawa cywilnego pozwala im nie tylko osobiście uczestniczyć w dokonywaniu czynności prawnych lub tylko faktycznych, ale także posługiwać się innymi osobami w ich dokonywaniu. Wierzyciel nie musi brać osobiście udziału w odbiorze świadczenia, chyba że co innego wynika z właściwości świadczenia lub treści stosunku zobowiązaniowego.

Dłużnik spełniając świadczenie do rąk osoby, okazującej pokwitowanie wystawione przez wierzyciela, korzysta z domniemania określonego w art. 464 k.c., doprowadzając tym samym do wygaśnięcia zobowiązania. Domniemanie to wyłączałaby zła wiara dłużnika, tj. sytuacja, w której wiedziałby on, iż osoba dysponująca pokwitowaniem nie jest uprawniona do odbioru świadczenia. 

Dokument upoważnienia do odbioru samochodu, który jest jednocześnie pokwitowaniem w rozumieniu art. 464 k.c., nie musi mieć formy aktu notarialnego, jeżeli strony uprzednio takiej formy nie zastrzegły. Całkowicie wystarczającą była forma pisemna, w której upoważnienia udzielono, bowiem przepisy nie zastrzegają w tym zakresie żadnej formy szczególnej.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 marca 2013 r., I ACa 1024/12

Standard: 37427 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.