Zastrzeżenie spełnienia świadczenia częściami bez określenia wielkości albo terminów świadczeń (art. 456 k.c.)
Wykonanie zobowiązań (art. 450 k.c. – 470 k.c.)
Samo dopuszczenie płatności w ratach nie oznacza jeszcze, że muszą one być regulowane w określony sposób. W przypadku jakichkolwiek niejasności na tym tle, art. 456 k.c. stwarza po stronie wierzyciela uprawnienie do sprecyzowania wysokości poszczególnych rat i terminów ich płatności. Co istotne jednak, przepis ten wiąże owo uprawnienie wierzyciela mi.in. z faktyczną sytuacją dłużnika (tj. jego rzeczywistymi możliwościami).
Ostateczny kształt zobowiązania wyznaczony oświadczeniem wierzyciela powinien być wypadkową oczekiwań wierzyciela i uwzględniać interesy dłużnika – który nie może regulować więcej niż to wynika z kontekstu finansowego danej transakcji.
Rozważając kwestię, ile może regulować dłużnik należy brać pod uwagę uzupełniające zasady współżycia społecznego (wspierające zresztą wykładnię umowy z art. 65 § 1 k.c.).
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 25 stycznia 2018 r., I ACa 745/17
Standard: 37369 (pełna treść orzeczenia)
Art. 456 k.c. przyznaje wierzycielowi prawo do jednostronnego zadecydowania o wielkościach poszczególnych świadczeń i o terminie, w jakich miałyby one zostać spełnione. Swoboda wierzyciela, o jakiej mowa, odnosząca się do wielkości świadczeń i terminu ich spełniania, jest jedynie krępowana obowiązkiem złożenia oświadczenia sytuującego wspomniane wielkości i terminy w czasie właściwym. Wnosić z tego trzeba, iż interes dłużnika wymaga, żeby oświadczenie, o którym mowa, zostało złożone z należytym wyprzedzeniem. Oświadczenie, o którym w przepisie mowa, powinno uwzględniać zaangażowanie dłużnika w inne umowy oraz okoliczność, aby jego wykonanie w zakreślony sposób i w oznaczonym czasie było technicznie możliwe.
Wezwanie dłużnika do wykonania przez wierzyciela w trybie art. 456 k.c. rodzi dla niego obowiązek wykonania świadczeń we wskazanych w oświadczeniu terminach.
Wyrok SR w Ciechanowie z dnia 24 listopada 2017 r., I C 794/17
Standard: 37371 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 37370