Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Użytkowanie nieprawidłowe (art. 264 k.c.)

Użytkowanie (art. 252 – 284 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Z treści art. 252 k.c. wynika, że przedmiotem użytkowania mogą być rzeczy (ruchomości, nieruchomości). Co do zasady, rzeczy oznaczone, co do tożsamości. Wyjątkowo, przedmiotem użytkowania mogą być również pieniądze lub inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Mając na uwadze fakt, że pieniądze to rzeczy o szczególnych właściwościach, których wartość nie wynika z właściwości fizycznych, lecz z określenia i gwarancji państwa, uznających je za prawny środek płatniczy, ustawodawca w odniesieniu do nich ustanowił szczególną regulację. Jest to przypadek tzw. użytkowania nieprawidłowego uregulowany w art. 264 k.c. 

Do powstania użytkowania nieprawidłowego nie wystarczy zawarcie samej umowy między właścicielem a użytkownikiem, a niezbędne jest również wydanie użytkownikowi rzeczy oznaczanych co do gatunku albo pieniędzy.

Ze wskazanych wyżej przepisów nie wynika jednak, że użytkowanie nieprawidłowe jest innym od użytkowania ograniczonym prawem rzeczowym, jak wywodzi skarżąca we wniesionej skardze. Inny jest jedynie rodzaj użytkowania ze względu na jego przedmiot. Elementem konstrukcji użytkowania nieprawidłowego jest również wydanie rzeczy, z chwilą którego użytkownik nabywa ich własność. Skutek ten przesądza o "nieprawidłowości" tego rodzaju użytkowania, będącego jednak nadal tym samym ograniczonym prawem rzeczowym - użytkowaniem.

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 października 2014 r., III SA/Po 1576/13

Standard: 37288 (pełna treść orzeczenia)

Przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia nie jest kwota pieniędzy tzw. użytkowania nieprawidłowego, lecz kwota obsługi tegoż użytkowania pieniędzy, jaką należałoby wydatkować, gdyby użytkowanie tych środków finansowych miało charakter odpłatny (np. pożyczka ). Za taką kwotę niewątpliwie należałoby uznać, na przykład prowizję, oprocentowanie, czy też odsetki stanowiące wynagrodzenie za korzystanie z tego rodzaju nieprawidłowego użytkowania pieniędzy.

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2008 r., II FSK 258/07

Standard: 37289 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 210 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37291

Komentarz składa z 101 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37293

Komentarz składa z 83 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37292

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.