Dziedziczenie uprawnień określonych w art. 206 k.c. i roszczeń z mowy quoad usum
Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.) Podział quoad usum (art. 206 k.c.) Skuteczność względem nabywcy udziału umów określających zarząd i sposób korzystania z rzeczy wspólnej albo wyłączających uprawnienie do zniesienia współwłasności odnoszą (art. 221 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Quoad usum uznaje się za źródło dziedzicznych, majątkowych praw i obowiązków związanych z udziałem w rzeczy, a roszczenia z niej wynikające – za podlegające ujawnieniu w księdze wieczystej (art. 16 ust. 2 pkt 3 u.k.w.h.), nie mniej zgodnie z art. 221 k.c. skuteczne wobec nabywcy udziału także w braku ujawnienia, o ile o nich wiedział.
Postanowienie SN z dnia 18 września 2019 r., IV CSK 286/18
Standard: 87917 (pełna treść orzeczenia)
Wynikające z umowy podziału nieruchomości quoad usum prawa oraz stan posiadania wyodrębnionych fizycznie części nieruchomości mogą być przedmiotem dziedziczenia, przy czym zmiana takiej umowy wymagałaby porozumienia wszystkich współwłaścicieli. Wobec powyższego należy uznać, że umowa określająca sposób korzystania z rzeczy wspólnej bezpośrednio rzutuje na wartość udziału we współwłasności podlegającym dziedziczeniu.
Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2015 r., II FSK 148/13
Standard: 87916 (pełna treść orzeczenia)