Prawo do korzystania z pomieszczeń i urządzeń (art. 302 § 1 k.c.)
Służebność mieszkania (art. 301 - 302 k.c.)
Zakaz korzystania z kuchni nie oznacza, że skarżąca nie ma prawa przejść przez nią do swoich pomieszczeń, zwłaszcza, że tylko w ten sposób może się do nich dostać.
Mając na uwadze fakt, że skarżąca utrudnia powódce dostęp do pomieszczeń objętych służebnością mieszkania, a ostatnimi czasy wręcz uniemożliwia wejście do zajmowanych przez Z. I. pokoi, należy stwierdzić, że zostały spełnione wszystkie przesłanki z art. 222 § 2 w zw. z art. 251 k.c., pozwalające na uzyskanie przez powódkę sądowej ochrony ograniczonego prawa rzeczowego. Sąd Rejonowy prawidłowo zakazał pozwanej korzystania z dwóch pomieszczeń w północnej części budynku mieszkalnegoi czynienia jakichkolwiek przeszkód w korzystaniu przez powódkę ze służebności osobistej mieszkania, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić Z. I. możliwość realizacji jej prawa podmiotowego.
Wyrok SO w Sieradzu z dnia 21 stycznia 2016 r., I Ca 63/15
Standard: 37124 (pełna treść orzeczenia)
Wykonywanie służebności mieszkania pozostostaje bez prawnego związku z władaniem gruntem na sąsiedniej nieruchomości. Władanie tymże gruntem nie mieściło się bowiem w realizacji uprawnień związanych ze służebnością mieszkania, a wynikających z art. 302 k.c.
Postanowienie SO w Gliwicach z dnia 2 grudnia 2014 r., III Ca 55/14
Standard: 37123 (pełna treść orzeczenia)