Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozliczenie napraw i nakładów (art. 302 § 2 w zw. z art. 260 k.c.)

Rozliczenia między mającym służebność mieszkania a właścicielem według przepisów o użytkowaniu przez osoby fizyczne (art. 302 § 2 k.c.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 302 § 2 KC do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Przepis ten znajdzie zastosowanie, o ile w umowie strony nie uregulowały inaczej tych zagadnień. Konkretyzuje on sytuację prawną stron na wypadek, gdyby one same nie zrobiły tego w zawartej pomiędzy nimi umowie.

W niniejszej sprawie, wobec braku ustaleń pomiędzy stronami, znajdzie zatem zastosowanie przepis art. 260 KC, w myśl którego użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót.

W ustawie brak definicji napraw i nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. Chodzić tu więc będzie o nakłady zróżnicowane pod względem przedmiotowym, których cechą istotną będzie to, że zapewniają możliwość dalszego korzystania z rzeczy przez użytkownika w pełnym zakresie. Jednocześnie nie da się ich wyspecyfikować, bowiem w zależności od faktycznej sytuacji, przedmiotu użytkowania, sposobu i czasu korzystania z rzeczy nakłady te mogą być zróżnicowane.

Do nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z lokalu mieszkalnego niewątpliwie zaliczyć jednak należy opłaty związane z bieżącą eksploatacją mieszkania (opłaty za prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci itp.). Oznacza to, że obowiązek uiszczania tych opłat spoczywa na osobie, na rzecz której ustanowiono prawo użytkowania mieszkania. Z uwagi zaś na fakt, iż w niniejszej sprawie pozwani zamieszkują na stałe poza granicami kraju i nie korzystają z przedmiotowego lokalu, powódka jest jedyną osobą korzystająca z mieszkania z mocy ustanowionej na jej rzecz służebności i to ona powinna ponosić opłaty związane ze zwykłym korzystaniem z tego lokalu.

Wyrok SR Szczecin-Centrum z dnia 9 czerwca 2016 r., II C 675/15

Standard: 37283 (pełna treść orzeczenia)

Uprawnionej z tytułu służebności mieszkania nie przysługuje bowiem prawo do zwrotu nakładów na nieruchomość poczynionych wbrew woli właścicielki nieruchomości, które nie były niezbędne, zwłaszcza w sytuacji gdy sprzeciw właścicielki nie był sprzeczny z przepisami ustawy lub zasadami współżycia społecznego.

Wyrok SO w Gliwicach z dnia 6 maja 2016 r., III Ca 36/16

Standard: 37118 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 425 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37117

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.