Protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu (art. 651 k.p.c.)
Ogłoszenie testamentu (art. 646 - 654 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Do ogłoszenia testamentu przez sąd dochodzi przez jego odczytanie, na posiedzeniu jawnym, z którego sporządza się protokół obejmujący stan zewnętrzny testamentu, datę jego sporządzenia i złożenia oraz dane osoby składającej testament (art. 651 k.p.c.). W zakresie stanu zewnętrznego testamentu ujawnieniu w protokole podlegają wszelkie informacje istotne z punktu widzenia oceny autentyczności testamentu, wykładni rozrządzeń testamentowych i ewentualnej kolizji z innymi testamentami.
Czynność ogłoszenia testamentu wymaga także sporządzenia na oryginale testamentu wzmianki o dacie jego otwarcia i ogłoszenia; oryginał ogłoszonego testamentu z odpisem protokołu podlega następnie zdeponowaniu, natomiast oryginał protokołu pozostawia się w aktach sprawy (§ 192 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych, Dz.U. z 2019 r., poz. 1141).
Protokół określony w art. 651 k.p.c. nie stanowi orzeczenia sądu ani nie jest jego odpowiednikiem.
Postępowanie to finalizuje się z chwilą dokonania czynności, a sąd nie wydaje w nim postanowienia co do istoty sprawy ani innego orzeczenia kończącego postępowanie.
Postanowienie SN z dnia 6 grudnia 2019 r., V CSK 362/18
Standard: 45038 (pełna treść orzeczenia)
W sytuacji, gdy Sąd Rejonowy uznał, iż przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, że testament istniał, prawidłowo zastosowano powołane przepisy proceduralne, otwierając i ogłaszając testament i dokonując w ramach tej czynności opisu elementów wskazywanych w art. 651 k.p.c. w takim zakresie, w jakim było to możliwe w związku z faktem, że Sąd nie dysponował oryginałem dokumentu;
Postanowienie SO w Łodzi z dnia 14 marca 2018 r., III Ca 1997/17
Standard: 37068 (pełna treść orzeczenia)