Zawiadomienie osób powołanych do dziedziczenia (art. 643 k.p.c.)
Przyjęcie lub odrzucenie spadku (art. 640 - 645 k.p.c.)
Dla przyjęcia skutku rozpoczęcia terminu na złożenie oświadczenia spadkowego, „dowiedzenie się” przez spadkobiercę o tytule swojego powołania powinno nastąpić z właściwego, pewnego źródła. Takim źródłem jest sąd spadku (art. 643 k.p.c.), który w niniejszej sprawie zawiadomił uczestniczkę M. B. o odrzuceniu spadku przez małoletnie dzieci spadkodawcy w dniu 14.11.2014r. Dopiero więc od tego czasu otworzył się dla apelującej ustawowy 6-miesięczny termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia, bądź odrzucenia spadku, natomiast uznanie, iż termin ten zaczął biec dla uczestniczki od chwili otwarcia spadku, bądź nawet od chwili odrzucenia spadku przez dziedziczące w pierwszej kolejności dzieci spadkodawcy było niedopuszczalne i stanowiło naruszenie art. 1015 § 1 k.c.
Postanowienie SO w Nowym Sączu z dnia 19 lutego 2015 r., III Ca 60/15
Standard: 37051 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli składający oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie złożył odpisu aktu zgonu spadkodawcy, sąd zakreśla mu odpowiedni termin, a do czasu złożenia tego dokumentu nie dokonuje się zawiadomień określonych w art. 643 kpc. Brak tego dokumentu uniemożliwia dokonanie zawiadomień opisanych w art. 643 kpc.
Przedstawicielstwo rodziców obejmuje także dokonywanie czynności przed sądami). Nie ma tu wyłączenia dotyczącego dokonywania doręczeń tylko jednemu z nich, jak to ma miejsce w przypadku kilku pełnomocników (art. 141 § 3 kpc w związku z art. 13 § 2 kpc).
Zażalenie musiało doprowadzić do zmiany zaskarżonego zarządzenia poprzez jego uchylenie, gdyż brak aktu zgonu spadkodawcy nie jest warunkiem formalnych złożenia wniosku ani oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, a nadto wezwanie do jego złożenia skierowano tylko do jednego z przedstawicieli ustawowych dziecka pomijając drugiego z nich.
Postanowienie SO w Gliwicach z dnia 4 listopada 2014 r., III Cz 1343/14
Standard: 37044 (pełna treść orzeczenia)