Ustanowienie zarządu tymczasowego i dozoru nad nieruchomością
Środki zabezpieczenia (art. 636 k.p.c.)
Art. 636 k.p.c. wymienia środki zabezpieczenia spadku, wśród których znajdują się m. in. dozór nad nieruchomością oraz ustanowienie zarządcy tymczasowego. Przepis ten uzupełniają regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r., wydanym na podstawie delegacji zawartej w art. 639 k.p.c. Z § 8 ust. 3 rozporządzenia wynika, że ustanowienie zarządu tymczasowego może nastąpić, jeżeli w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, przedsiębiorstwo lub prawo majątkowe wymagające zabezpieczenia przez ustanowienie zarządu. Jeżeli natomiast zachodzi potrzeba strzeżenia nieruchomości, wyznacza się dozorcę.
Z treści tego przepisu wynika, że ustanowienie zarządu związane jest z istnieniem w majątku spadkowym takiego składnika, który wymaga podejmowania pewnych działań dla utrzymania go w należytym, niepogorszonym stanie.
Ustanowienie zarządu będzie zatem potrzebne dla dalszego prawidłowego funkcjonowania spadkowego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego albo gdy prawo majątkowe wchodzące w skład spadku jest tego rodzaju, że potrzebne jest nie tylko sprawowanie nad nim dozoru, który z istoty swej wyraża się w ograniczonej aktywności, ale podejmowanie działań zarządzania takim przedmiotem.
Powyższe wnioski uzasadnia dodatkowo, zawarte w § 9 ust. 1 rozporządzenia, odesłanie do odpowiedniego stosowania do dozorcy i zarządcy tymczasowego przepisów art. 855-862 oraz art. 930-941 k.p.c. Z treści wskazanych przepisów wynika, że obowiązki dozorcy to przechowanie i dozór nad powierzonymi przedmiotami (por. w szczególności art. 856 i 858 k.p.c.), a obowiązki zarządcy nieruchomości to wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki. W granicach zwykłego zarządu zarządca ma prawo pobierać wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się niezbędne. W sprawach wynikających z zarządu nieruchomością zarządca może pozywać i być pozywany (zob. w szczególności art. 935 k.p.c.). Jeżeli zarządca przy obejmowaniu zarządu napotyka na przeszkody, sąd może polecić komornikowi, aby go wprowadził w zarząd (art. 933 k.p.c.).
Nie sposób utożsamiać sytuacji zarządcy tymczasowego nieruchomości oraz dozorcy takiej nieruchomości. Kompetencje dozorcy są ograniczone i nie obejmują czynności zarządu nieruchomością, nie jest zatem dopuszczalne wprowadzenie dozorcy „w zarząd nad spadkiem”, gdyż czynności zarządu pozostają poza zakresem jego praw i obowiązków. Wydanie przez sąd, jak w odniesieniu do powódki, postanowienia nakazującego wprowadzenie dozorcy „w zarząd”, nie pociąga za sobą zmiany sytuacji prawnej dozorcy.
Wyrok SN z dnia 21 maja 2002 r., III CKN 866/00
Standard: 36994 (pełna treść orzeczenia)