Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Forma zbycia udziału w spółce z o.o.

Zbycie udziału w spółce z o.o. (art. 180 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przepis art. 180 § 1 k.s.h. wskazuje na formę prawną, wymaganą pod rygorem nieważności, dla dokonania czynności prawnej skutkującej zbyciem udziału, jego części lub ułamkowej części oraz zastawieniem udziału (z wyjątkiem ustanowienia zastawu rejestrowego oraz z zastrzeżeniem przepisu art. 180 § 2 k.s.h.).

Wymóg formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi dla skutecznego dokonania czynności zbycia lub zastawu służył pewnemu ograniczeniu formalnemu, które ma przeciwdziałać antydatowaniu czynności prawnych. 

Należy odróżnić zbycie części udziału lub jego ułamkowej części od zastawu na częściach udziału. Wymóg zachowania szczególnej formy dla zbycia udziałów, zastrzeżonej w analizowanym przepisie pod rygorem nieważności (art. 73 § 2 zdanie pierwsze k.c. w zw. z art. 2 k.s.h.), nie znajduje zastosowania do umowy, w której jedna ze stron zobowiązuje się jedynie do nabycia w imieniu własnym, ale na rachunek drugiej strony udziałów w spółce z o.o. 

Wyrok SO w Poznaniu z dnia 16 marca 2017 r., XII C 1469/16

Standard: 36989 (pełna treść orzeczenia)

regulacja zawarta w art. 180 k.s.h. co do formy zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter pełny. Uregulowanie to dotyczy zbycia pod dowolnym tytułem i nie ma potrzeby odwoływania się poprzez przepis art. 2 k.s..h. do formy darowizny z art. 890 k.c.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 8 maja 2014 r., I ACa 283/14

Standard: 56573 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 119 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49828

Komentarz składa z 514 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72553

Zobacz glosy

Komentarz składa z 91 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28898

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.