Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pobieranie przez bank prowizji i opłat z tytułu wykonywanych czynności bankowych

Pobieranie przez bank prowizji i opłat z tytułu wykonywanych czynności bankowych (art. 110 p.b.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 110 pr. bankowego banki mają prawo do pobierania prowizji. W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 29 grudnia 2022 r., I CSK 3149/22, przyjęto, że z definicji umowy kredytu wynika, iż prowizja należy do głównych świadczeń stron z umowy kredytu (tak też wyrok SN z 28 września 2022 r., II CSKP 412/22).

Prowizja - oprócz odpłatności za dokonywane czynności bankowe - może zawierać w sobie element wynagrodzenia skoro kredyt jest świadczeniem odpłatnym. W szczególności prowizja może obejmować ten element świadczenia, który wiąże się z kosztem ryzyka udzielenia kredytu.

Wyrok SN z dnia 29 marca 2023 r., II CSKP 1837/22

Standard: 80669 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

W myśl art. 110 prawa bankowego bank może pobierać przewidziane w umowie prowizje i opłaty z tytuły wykonywanych czynności bankowych oraz opłaty za wykonywanie innych czynności. Katalog czynności bankowych jest zamknięty, nie mieści się w nich sporna opłata. Opłata pobierana jest za czynności bankowe oraz za inne niż bankowe tj. za czynności pomocnicze, uboczne wobec podstawowej działalności banku. Zasadniczym celem opłat jest zwrot ponoszonych przez bank kosztów i to zarówno kosztów własnych jak i wynikających z pośrednictwa innych banków, poczty, telefonii itp.

Podstawową funkcją opłat jest kompensacja, a nie kreowanie dochodu banku. Opłaty winny wyrównywać rzeczywiste koszty poniesione przez Bank w związku z podjętymi czynnościami oraz nie powinny być rażąco wysokie dla konsumenta.

W przedmiotowej sprawie pozwany nie wykazał, że obciążanie każdorazowo klienta kwotą 45 zł z tytułu obsługi nieterminowej spłaty odpowiada rzeczywistym i co najważniejsze celowym, niezbędnym, uzasadnionym kosztom podjętym przez bank działań windykacyjnych. Konsument z takiego postanowienia wzorca nie może dowiedzieć się co tak naprawdę mieści się pod pojęciem obsługa nieterminowej spłaty.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 15 marca 2013 r., VI ACa 1337/12

Standard: 36967 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.