Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność interwencji głównej i ubocznej w postępowaniu o uznanie orzeczenia

Ustalenie, że orzeczenie sądu państwa obcego podlega albo nie podlega uznaniu (art. 1148 - 1148[1] k.p.c.) Interwencja uboczna (art. 76 k.p.c.)

W postępowaniu o uznanie zagranicznego orzeczenia uczestniczą przepisy o interwencji głównej i ubocznej nie mają zastosowania.

Do postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego orzeczenia stosuje się odpowiednio przepisy o procesie (art. 13 § 2 k.p.c.). Szczególny charakter tego postępowania polega na tym, że rozstrzyga się w nim nie o prawach stron i ich obowiązkach, lecz o tym, czy wydane za granicą orzeczenie ma być skuteczne w Polsce. Z tego względu przepisy o interwencji głównej i ubocznej nie mogą mieć zastosowania. Z art. 75 k.p.c. wynika, że interwencja główna umożliwia wystąpienie z powództwem przeciwko obu stronom procesu, który toczy się o rzecz lub prawo pomiędzy tymi stronami. Postępowanie delibacyjne nie jest postępowaniem, które bezpośrednio rozstrzyga o prawach stron, a jedynie sprowadza się do oceny, czy na podstawie ściśle określonych przesłanek można uznać orzeczenie zagraniczne. Instytucja ta nie może więc być stosowana w postępowaniu delibacyjnym. Z podobnych względów nie można stosować także przepisów o interwencji ubocznej. 

Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2007 r., I CSK 330/06

Standard: 36905 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.