Zawieszenie sprawy o rozwód w czasie trwania sprawy o odebranie dziecka w trybie konwencji haskiej (art.. 598[2] § 1 k.p.c.)
Zbieg spraw o władzę rodzicielską i kontakty ze sprawą o rozwód lub separację (art. 445[1] k.p.c.)
Art. 598[2] § 1 zdanie pierwsze, ustanawia zakaz rozstrzygania w przedmiocie władzy rodzicielskiej w czasie trwania sprawy o odebranie dziecka, toczącej się na podstawie konwencji haskiej.
Sprawa o rozwód niewątpliwie mieści się w kategorii spraw wymienionych w tym przepisie. Rozstrzygnięcie w przedmiocie władzy rodzicielskiej należy do obligatoryjnej kognicji sądu rozwodowego, zgodnie więc z art. 598[2] zdanie drugie k.p.c., jeżeli w czasie sprawy rozwodowej zostało wszczęte postępowanie o wydanie dziecka, które toczy się na podstawie konwencji, sąd rozwodowy z urzędu zawiesza postępowanie.
Nakaz zawieszenia wynika także z art. 16 konwencji, której przepisy stanowią część krajowego porządku prawnego i są stosowane w Polsce bezpośrednio. Przepis ten wyłącza możliwość decydowania merytorycznego przez sąd, po otrzymaniu zawiadomienia o bezprawnym uprowadzeniu lub zatrzymaniu dziecka, o prawie do opieki dopóty, dopóki nie zostanie ustalone, iż wymagania określone przez konwencję co do zwrotu dziecka nie zostały spełnione lub jeżeli w odpowiednim czasie po tym zawiadomieniu nie wpłynął stosowny wniosek sporządzony na podstawie konwencji. Wydaniu w takiej sytuacji wyroku orzekającego rozwód, z pominięciem w nim orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnim dzieckiem stron, sprzeciwia się obowiązkowy charakter tego orzeczenia (art. 58 § 1 k.r.o.) oraz zasada integralności wyroku rozwodowego, nakazująca orzeczenie w nim o całości spraw rodziny.
Postanowienie SN z dnia 20 października 2010 r., III CZP 72/10
Standard: 36869 (pełna treść orzeczenia)