Pełnomocnictwo bierne (art. 109 k.c.)
Przedstawicielstwo, pełnomocnictwo (art. 95 – art. 109 k.c.) Rodzaje pełnomocnictw (art. 98 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Odbiorcą oświadczenia woli jest pełnomocnik a nie mocodawca. Oświadczenie woli jest skutecznie złożone nie wtedy, gdy dotrze do adresata, ale gdy dotrze do pełnomocnika. Na tym polega pełnomocnictwo, o którym mowa w art. 109 k.c. Odbiór oświadczenia woli przez pełnomocnika pociąga za sobą skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.
Nie ma racji apelujący, że pełnomocnik, który ma prawo przyjmować oświadczenia woli w cudzym imieniu, musi ujawniać swój status wobec doręczyciela. Nie chodzi wszak o czynność prawną, a jedynie o działanie polegające na odbiorze oświadczeń woli. W tym przypadku przepisy o pełnomocnictwie mają zastosowanie jedynie odpowiednio ( vide: art. 109 k.c.).
Wyrok SA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2018 r., VI ACa 1359/16
Standard: 36702 (pełna treść orzeczenia)
W obrębie reprezentacji osoby prawnej rozróżnia się, na wzór podziału przedstawicielstwa (pełnomocnictwa) na czynne (art. 95 i 96 k.c.) i bierne (art. 109 k.c.), reprezentację czynną, obejmującą składanie oświadczeń woli przez osobę prawną i reprezentację bierną, obejmującą odbiór oświadczeń woli adresowanych do osoby prawnej.
Uchwała SN z dnia 31 marca 2016 r., III CZP 89/15
Standard: 36700 (pełna treść orzeczenia)