Przesłuchanie za osobę prawną i Skarb Państwa (art. 300 k.p.c.)
Przesłuchanie stron (art. 299 - 304 k.p.c.)
Dyspozycja art. 300 § 1 k.p.c. dopuszcza przesłuchanie w charakterze strony, którą jest osoba prawna wyłącznie osób fizycznych wchodzących w skład organu uprawnionego do jej reprezentowania, pozostawiając jednocześnie sądowi możność dokonania wyboru kręgu osób przesłuchiwanych (uzależnionego od posiadanych przez nie wiadomości co do okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy).
Sądowi orzekającemu przysługuje uprawnienie do ograniczenia kręgu osób przesłuchiwanych, niezależnie od zasad reprezentacji obowiązujących w danym podmiocie.
Wyrok SN z dnia 25 maja 2016 r., II PK 126/15
Standard: 59966 (pełna treść orzeczenia)
W procesie, w którym jedną stroną jest członek za-rządu spółki akcyjnej a drugą sama spółka reprezentowana przez radę nadzorczą, członkowie rady nadzorczej (wszyscy lub niektórzy) powinni być przesłuchani w charakterze strony, stosownie do treści art. 300 § 1 KPC w związku z art. 259 pkt 3 KPC. Za osobę prawną sąd przesłuchuje bowiem osoby fizyczne wchodzące w skład organu uprawnionego do jej reprezentowania, co w przypadku sporu, o jakim mowa w art. 374 KH, oznacza osoby wchodzące w skład rady nadzorczej, przy czym sąd decyduje, czy przesłuchać wszystkie te osoby, czy też niektóre z nich.
W pozostałych sytuacjach - poza tą, o jakiej stanowi art. 374 KH - spółkę akcyjną reprezentuje w sądzie i poza sądem zarząd na zasadach określonych w art. 369 i 370 KH, co oznacza, że w sporach sądowych za spółkę akcyjną w charakterze strony sąd przesłuchuje członków zarządu stosownie do art. 300 § 1 KPC.
Wyrok SN z dnia 7 września 1999 r., I PKN 258/99
Standard: 36595 (pełna treść orzeczenia)