Dowód z opinii biegłego połączony z badaniem osoby (art. 309 k.p.c.)
Przeprowadzenie dowodu innymi środkami dowodowymi (art. 309 k.p.c.) Opinia biegłego w sprawach z zakresu błędu w sztuce medycznej Oględziny osoby (art. 298 k.p.c.)
Zgodnie z treścią art. 309 k.p.c. do przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego połączonej z badaniem osoby, jako dowodu nie wymienionego w art. 298 k.p.c. ani też w innych artykułach Kodeksu postępowania cywilnego należy stosować przepisy o dowodach tylko odpowiednio. Co oznacza, iż Sąd w postanowieniu o dopuszczeniu takiego dowodu określa sposób jego przeprowadzenia w tym wskazuje czy i przy jakich czynnościach biegły winien zapewnić możliwość obecności stron.
W przedmiotowej sprawie Sąd zaniechał zawiadamiania stron i ich pełnomocników (z wyłączeniem rzecz jasna powódki) o terminie i miejscu badania M. L. (1). Elementem przygotowania opinii było bowiem między innymi badanie lekarskie wymienionej, a to z oczywistych względów winno się odbywać wyłącznie w obecności lekarza ewentualnie innych pracowników służby zdrowia, gdyż dotyczy to kwestii objętych tajemnicą lekarską. Wyłącza to zatem możliwość uczestniczenia w takiej czynności Sądu, pozostałych stron i ich pełnomocników, co doprowadziłoby do naruszenia praw powódki jako pacjenta. Należy przyjąć, że obecność stron może być uzasadniona w niektórych przypadkach przeprowadzania czynności przez biegłych, ale tylko wówczas gdy ich udział może przyczynić się do prawidłowego sprecyzowania przedmiotu opinii, udzielenia informacji czy wyjaśnień, przedstawienia dokumentów itp. Obecność stron nie ma natomiast znaczenia w takich sytuacjach, gdy poczynienie ustaleń lub przeprowadzenie badania wymaga wiadomości specjalnych i stanowi jedynie przesłankę przygotowania opinii, na którą nie mogą mieć wpływu wskazania czy twierdzenia faktyczne samych stron.
Wyrok SO w Sieradzu z dnia 4 lipca 2013 r., I C 187/12
Standard: 36593 (pełna treść orzeczenia)