Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przyrzeczenie składane przez biegłego (art. 282 k.p.c.)

Opinia biegłych w procesie cywilnym (art. 278 - 291 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 282 § 1 k.p.c. nie wymaga, by przyrzeczenie to zostało złożone ustnie przez sądem orzekającym. Jawi się wprawdzie jako oczywiste, że taka forma złożenia przyrzeczenia winna być podstawową, nie sposób jednak abstrahować od realiów konkretnej sprawy i od związanych z dochowaniem takiej formy trudności faktycznych, gdy osoba wydająca opinię mieszka daleko od siedziby takiego sądu. Dla ich pokonania orzecznictwo dopuściło możliwość złożenia przez osobę mającą wydać opinię przyrzeczenia w formie pisemnej i przedłożenia go, wraz z opinią, sądowi.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 9 lipca 2018 r., I ACa 30/18

Standard: 36588 (pełna treść orzeczenia)

Biegły sądowy ustanowiony przy sądzie okręgowym przez prezesa tego sądu jest stałym biegłym sądowym jedynie w dziedzinie wiedzy określonej w decyzji o jego ustanowieniu.

Ze względu cel i znaczenie przyrzeczenia biegłego także wtedy, gdy biegłym ad hoc zostaje ustanowiony stały biegły sądowy, pełniący jednak tę funkcje w innej dziedzinie wiedzy specjalnej, należy odebrać od niego przyrzeczenie, nie ma bowiem dostatecznych podstaw do liberalizacji tego obowiązku i wyodrębniania różnych sytuacji procesowych związanych ustanawianiem biegłego ad hoc.

Wyrok SN z dnia 25 listopada 2015 r., II CSK 872/14

Standard: 66733 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36587

Komentarz składa z 290 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36582

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.