Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zarządzenie stawienia się stron (art. 216 k.p.c.)

Rozprawa (art. 206 - 226 k.p.c.)

Przewidziane w art. 216 k.p.c. zarządzenie przez sąd osobistego stawienia się przez stronę na rozprawie, związane jest z koniecznością dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy w drodze przeprowadzenia jej przesłuchania informacyjnego. Rozważenie istnienia takiej potrzeby pozostawione zostało uznaniu sądu. 

Postanowienie SN z dnia 31 stycznia 2017 r., I CSK 144/16

Standard: 36525 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 216 k.p.c., sąd może w celu dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy zarządzić stawienie się stron lub jednej z nich osobiście albo przez pełnomocnika. Celem stawienia się stron jest ich przesłuchanie informacyjne, o którym mowa w art. 212 § 1 k.p.c. Przesłuchanie takie zmierza do ujawnienia istotnych faktów spornych w sprawie i przytoczenia dowodów, które mają zostać przeprowadzone w celu ich ustalenia. Inaczej więc niż przesłuchanie w charakterze strony (art. 299 - 304 k.p.c.), przesłuchanie informacyjne nie jest środkiem dowodowym.

Przepisu art. 216 k.p.c. nie można naruszyć przez zaniechanie zarządzenia osobistego stawienia się strony w celu przeprowadzenia dowodu z jej przesłuchania. Stawienie się osobiste strony, o którym mowa w tym przepisie, ma na celu uzyskanie jedynie wyjaśnień o charakterze informacyjnym.

Wyrok SN z dnia 14 lutego 2013 r., II CSK 382/12

Standard: 68103 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.