Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zawiadomienie osoby, na rzecz której prokurator wytoczył powództwo; współuczestnictwo jednolite (art. 56 k.p.c.)

Prokurator w procesie cywilnym (art. 7 i art.. 55 – 60 k.p.c.)

Z istoty współuczestnictwa jednolitego wynika, że nie jest możliwe odrębne rozstrzygnięcie i zakończenie postępowania w stosunku do prokuratora i osoby, na rzecz której wytoczył powództwo. 

Czynności procesowe działającego współuczestnika są skuteczne -z ograniczeniem dotyczącym aktów dyspozytywnych - wobec niedziałającego współuczestnika.

Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2019 r., II CSK 283/18

Standard: 66096 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 56 k.p.c. osobę, na rzecz której prokurator wytoczył powództwo, sąd zawiadamia o tym, doręczając jej odpis pozwu. Celem powyższego doręczenia jest umożliwienie wstąpienia przez zawiadomioną osobę do sprawy w charakterze powoda. Do tej chwili jest ona bowiem jedynie stroną w znaczeniu materialnym, nie formalnym. Mimo nie przystąpienia osoby, na rzecz której wytoczono powództwo, jest ona na podstawie wielu przepisów kodeksu postępowania cywilnego traktowana jako strona postępowania i z nią związane są określone skutki procesowe. Konsekwencją powyższej konstrukcji jest oczywisty wymóg zachowania zdolności prawnej (art. 8 § 1 k.c.) i jej atrybutu - zdolności sądowej (art. 64 § 1 k.p.c.) przez taki podmiot od chwili wniesienia pozwu do prawomocnego zakończenia procesu. Niespełnienie go skutkuje nieważnością postępowania (art. 379 pkt 2 k.p.c.).

Wyrok SN z dnia 30 marca 2012 r., III CSK 204/11

Standard: 36383 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 473 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36385

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.