Gravamen w razie zaskarżenia przez podmioty działające w interesie publicznym

Legitymacja do wniesienia odwołania; gravamen; interes prawny w zaskarżeniu orzeczenia

Gravamen nie ma zastosowania do środków zaskarżenia wnoszonych przez podmioty działające w postępowaniu w interesie publicznym, w tym przede wszystkim przez organy i podmioty publiczne

Uchwała SN z dnia 11 września 2014 r., III CZP 56/14

Standard: 48956 (pełna treść orzeczenia)

Gravamen nie ma zastosowania do środków zaskarżenia wnoszonych przez podmioty działające w postępowaniu w interesie publicznym, w tym przede wszystkim przez organy i podmioty publiczne. Chodzi o prokuratora, który wszczął postępowanie, pozywając wszystkie strony stosunku prawnego (art. 57 k.p.c.), wystąpił z wnioskiem o wszczęcie postępowania nieprocesowego (art. 511 § 2 k.p.c.) lub zgłosił udział w toczącym się już postępowaniu (art. 60 k.p.c.) oraz Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, którzy występują ze skargą kasacyjną (por. art. 3981 § 1 k.p.c.) lub też skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (por. art. 4242 k.p.c.). 

Przesłanka pokrzywdzenia nie odnosi się ponadto do działających w postępowaniu cywilnym w interesie publicznym podmiotów publicznych korzystających z tzw. szczególnej zdolności sądowej, a także do Prokuratora Generalnego, gdy występuje z wnioskiem o unieważnienie prawomocnego orzeczenia na podstawie art. 64 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. Nr 240, poz. 2052 ze zm.). W przypadku środków zaskarżenia wnoszonych przez prokuratora, przesłanka gravaminis jest aktualna tylko w sprawach, w których wytoczył powództwo na rzecz oznaczonej osoby (art. 55 k.p.c.), przy czym przesłankę tę należy odnosić do osoby, na rzecz której prokurator działa w procesie.

Uchwała SN z dnia 15 maja 2014 r., III CZP 88/13

Standard: 36377 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.